אומנות יהודית 

דרך אמנות יהודית ניתן ללמוד רבות על ההיסטוריה הארוכה והמורכבת של העם היהודי. מתקופות קדומות ועד ימינו, האמנות היהודית כוללת מגוון רחב של פסלים, ציורים, פסיפסים, תשמישי קדושה ועוד חפצי אמנות רבים אשר עוצבו בהשראת הקשרים דתיים, תרבותיים וחברתיים.

 

תקופות קדומות מן התנ"ך

את מקורותיה של האמנות היהודית ניתן למצוא כבר בתקופות הקדומות המשאירות עדות נצחית על סיפורי התנ"ך והאירועים השונים המתוארים בו.

באתרים ארכאולוגיים ברחבי הארץ נמצאו ואף הובאו לתצוגה בפני הציבור הרחב כלי חרס, פרסקאות ופסיפסים המתוארכים לתקופות בית המקדש הראשון והשני.

אחת מהדוגמאות העתיקות ביותר לאמנות יהודית הם הפסיפסים הצבעוניים שנמצאו בבית הכנסת בבית אלפא בשנת 1929 ומתארים את גלגל המזלות ואת סיפור עקדת יצחק.

 

אמנות יהודית מימי הביניים

בתקופת ימי הביניים פרחה האמנות היהודית בחלקים שונים של העולם, בעיקר בארצות האסלאם והנצרות בהן חיו קהילות יהודיות. אחד מהביטויים המשמעותיים ביותר לאמנות יהודית מתקופה זו היה השימוש בכתב היד המאויר שהופיע בעיקר בהגדות פסח.

בעוד שבאירופה ימי הביניים הפכו לימי אופל, הרי שבתרבות הערבית הייתה זו תקופת שגשוג ופריחה. יעיד כל כך בית הכנסת המפואר בקהיר, בית כנסת "בן עזרא". כתלי בית הכנסת משלבים בין אלמנטים מובהקים מתרבות האסלאם כגון עראבסקות ועיטורים גיאומטריים.

 

תקופות הרנסנס והבארוק

תקופות הרנסנס והבארוק הביאו השפעות והזדמנויות חדשות לאמנים יהודים, במיוחד באיטליה ובאימפריה העות'מאנית. באיטליה, האמנות היהודית הושפעה מן הדגש ששם הרנסנס על הומניזם, פרספקטיבה וריאליזם.

באותה תקופה נהגו לשאוב השראה ליצירות כאלה ואחרות מסיפורי התורה, כשהסיפור המרתק ביותר שזכה לאין ספור אזכורים אומנותיים היה כמובן, עקדת יצחק. בין האמנים המפורסמים שעסקו בסיפור העקידה בתקופת הרנסאנס אפשר למצוא את דונטלו, הפסל המפורסם.

בתקופת הבארוק, המשיך העיסוק בסיפורי התורה ובעקדת יצחק. קראווג'יו ורמברנדט היו בין הציירים המזוהים ביותר עם התקופה שציירו את עקדת יצחק והעניקו לה פרשנויות שונות. בתחריטים וציורי שמן הם נהגו להשתמש בטכניקות שונות ביניהן שימוש באור וצל על מנת להדגיש את הדמויות הראשיות, להדגיש את הקשר ביניהן ואת מצבן הנפשי באותו הרגע.

מאפיין מובהק נוסף של תקופות אלה היה שימוש בעיטור כתבי יד, תפילות וספרי תורה באמצעות אותיות מעוטרות ומוטיבים מין החי והצומח כגון עצים הנישאים לגובה ועליהם פירות וציפורים או מוטיבים גיאומטריים השואבים השראה מתרבות האסלאם.

אמנות יהודית מודרנית

לאחר האמנציפציה של היהודים חל שינוי בתפיסת האמנות היהודית במאה ה-19 והמאה ה-20. אל המוטיבים הדתיים ואל המוטיבים מן הטבע שהובילו את האומנים היהודים עד כה, נוספו מוטיבים חילוניים המתארים סצנות יום יומיות הקשורות לבית היהודי ולטקסים יהודיים.

צייר יהודי מפורסם ששמו נקשר בתקופה זו נקרא מוריץ דניאל אופנהיים שזכה לכינוי "הצייר היהודי הראשון בעידן המודרני". כצייר אהב לעסוק במשפחה היהודית, בבית הכנסת ובבית היהודי.

אחד מציוריו המפורסמים ביותר נקרא " שובו של המתנדב היהודי ממלחמות השחרור" או "שובו של הבן האובד". הציור מתאר משפחה יהודית טיפוסית בגרמניה, בערב שבת לאחר שאחד הבנים חזר מן הקרב. ניתן לראות בו בצורה ריאליסטית למדי, ילד חובש כיפה, גביע קידוש על השולחן, ספר תפילה על השולחן ומוטיבים נוספים המעידים על חיי המשפחה היהודית באירופה.

צייר יהודי מפורסם נוסף הוא כמובן, מארק שאגאל. עבודותיו התפרסמו ברחבי העולם בזכות הדימויים היהודיים המשלבים בין חלום ומציאות. מוטיבים אלה באו לידי ביטוי ביצירותיו על ידי שימוש בדמויות יהודיות כגון הרב היהודי או הכנר היהודי כשהן מרחפות מעל בתי העיירה היהודית כשלצידן פרה או עז.

 

אמנות יהודית בישראל

הקמת מדינת ישראל בשנת 1948 פתחה עידן חדש לאמנות היהודית שכן מדינת ישראל הפכה לכור היתוך של סגנונות אמנות שונים מאירופה ומצפון אפריקה. האומנות היהודית המשיכה להשתמש בכותל, בירושלים, בבית המקדש בנושא היצירה, אף במקבל התפתחו מוטיבים אמנותיים השואפים לבנות עתיד טוב יותר ליהודים.

הציירים והפסלים ראובן רובין ונחום גוטמן התמקדו בנופיה הפראיים של מדינת ישראל, החלוצים, התרבויות השונות במדינה וכמובן הרוחניות שבה.

בין ציוריו המפורסמים של גוטמן אפשר למצוא את "מנגנים על המרפסת ביפו" המתאר בצבעי כחול ואפור חבורת נגנים היושבת על מרפסת המשקיפה אל הים התיכון. חבורת הנגנים לובשת גלביות ארוכות, על ראשיהם כובעי תרבוש, הם ישובים על שרפרפים נמוכים, אחד מהם מנגד בחליל והשני מנגן בעוד טורקי. לצידם, שולחן קטן עם פינג'אן עם כוסות קפה שחור, חתיכת אבטיח ופירות נוספים.

רובין, התמקד בציוריו בנופי ארץ ישראל והערים החשובות בה (ירושלים, תל אביב וטבריה). בציורו "ירושלים העיר העתיקה" משנת 1926 ניתן לראות את נופי ירושלים כגבעות חול מוקפות חומה ובתוכן מספר בתים צפופים, מעט שדות ירוקות וכמה בתי תפילה. מחוץ לחומות, אפשר לראות אדם רכוב על סוס עושה את דרכו אל העיר.

 

אמנות יהודית עכשווית

כיום, האמנות היהודית היא תופעה גלובלית, המשקפת את החוויות והזהויות המגוונות של קהילות יהודיות ברחבי העולם. אמנים יהודים עכשוויים עוסקים במגוון רחב של נושאים, מנושאים דתיים והיסטוריים ועד לתגובות אישיות ופוליטיות. הם יוצרים במגוון דרכים ביניהן ציור, פיסול, צילום ואמנות דיגיטלית, ודוחפים את גבולות האמנות היהודית המסורתית תוך שהם ממשיכים לשאוב מהמורשת העשירה שלה.

אחד האומנים המובילים את תחום האמנות היהודית העכשווית הוא הצייר יורם רענן. הוא נולד בארה"ב ב – 1954 וכשהיה בן 22 עלה לישראל. הוא מצייר בסגנון מודרני מופשט את סיפורי התנ"ך תוך שילוב בין מוטיבים מסורתיים ובין סגנון מודרני בעל צבעוניות עשירה ועזה.

בציוריו הוא מתאר את מעמד הר סיני, חציית ים סוף, ימי הבריאה, בריאת חווה, התכנסות בנהר הירדן ועוד. במהלך השנים, זכו ציוריו להכרה בינלאומית והן מוצגות בגלריות שונות ובתערוכות בארץ ובעולם.

 

לסיכום

מאז ומתמיד נשמר לאמנות יהודית מקום של כבוד בעולם וניתן למצוא יצירות אמנות רבות במוזיאונים ובמוסדות תרבות יהודיים כגון "המוזיאון היהודי בניו יורק", "מוזיאון ישראל בירושלים" ו"המוזיאון היהודי בברלין" שמציגים יצירות היסטוריות ועכשוויות ומספקים פלטפורמה לאומנים יהודים ומקדמים הבנה עמוקה יותר של התרבות וההיסטוריה היהודית.

 

שאלות ותשובות בנושא אומנות יהודית

מעוניינים למכור אמנות יהודית?

צוות "אוצרות מהבית" קונה מלקוחותיו פרטי אמנות יהודית רבים ביניהם ציורים, פסלים, תחריטים, רישומים, תשמישי קדושה, ספרי קודש עתיקים, גביעי קידוש, פמוטים ועוד. אנחנו מבצעים הערכת שווי ללא כל התחייבות מצידכם במקצועיות ויסודיות. במידה ותרצו שנקנה את "האוצר" שלכם, נשמח לשלם לכם את תמורתו במזומן או בהעברה בנקאית.

חברת "אוצרות מהבית" מעניקה שירותי הערכה וקנייה בכל רחבי הארץ. אם אתם לא גרים באזור השרון ולא יכולים להגיע אל משרדי החברה ברעננה, תוכלו לשלוח לנו תמונה של החפץ בוואטסאפ ואנחנו נחזיר לכם תשובה עם הערכת מחיר משוערת.

מדוע הערכת משוערת? כי למרות שתמונה שווה אלף מילים, היא לא מאפשרת לנו לבחון את החפץ מכל צדדיו ולהעריך אותו בצורה הטובה ביותר, המקצועית ביותר והמדויקת ביותר. לכן, אם תרצו שנקנה ממכם את החפץ, תגיעו אלינו או שאנחנו נגיע אליכם.

לאחר שנסכם את המחיר בו שני הצדדים יוכלו ללחוץ ידיים ולחייך, יועבר התשלום במזומן או באמצעות העברה בנקאית.

אומנות יהודית
אומנות יהודית
אהבתם? שתפו עם חברים
WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
רן סגל שמאי

רן סגל, שמאי אומנות ועתיקות, המאמין שכל דור חייב לשמר את ההיסטוריה ואת התרבות של העבר, למען העתיד. את האהבה שלו למדינת ישראל, למסורת היהודית ולתרבות הישראלית הוא הפך למקצוע בו הוא הופך מדי יום פריטים וחפצים שונים ל"אוצרות מהבית"

מאמרים נוספים

ציורי היודאיקה הם אמנות ייחודית ועשירה, ששזורה עמוק במורשת היהודית ומציגה את הערכים והמסורות המקודשים של הדת והתרבות היהודית. בעולם הגלובאלי של היום, הם ממשיכים

קישוט ספרי תורה הינה מסורת עתיקת יומין בקרב קהילות יהודיות שנפוצו בגולה. בבתי הכנסת באירופה וצפון אפריקה נהוג לעטר ולקשט את ספר התורה בכתר וברימונים

חגיגות חנוכה הן ימים מלאים באור ושמחה, בה כל המשפחה מתאגדת ומתכנסת יחד סביב לחנוכייה ושרה שירי חג. כיום ברוב הבתים יש חנוכיות שעוברות במשפחה

מאז ניתנו לוחות הברית לבני ישראל במדבר, חל עליהם איסור לא לצייר או לפסל את דמותו של האל. אך לא חל איסור על ציור או

יש לכם עתיקות שאתם רוצים למכור?

שלחנו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.

ניתן להוסיף תמונה של המוצר (אופציונלי)