חנוכיות עתיקות 

חגיגות חנוכה הן ימים מלאים באור ושמחה, בה כל המשפחה מתאגדת ומתכנסת יחד סביב לחנוכייה ושרה שירי חג. כיום ברוב הבתים יש חנוכיות שעוברות במשפחה מדור לדור, אך במוזיאונים ברחבי העולם ובבתיהם של אנשים פרטיים ואספני חנוכיות ניתן למצוא חנוכיות עתיקות שלוקחות אותנו עד המאה השישית לספירה. 

 

למה החנוכיות נחשבות לבעלות ערך רב?

סביר להניח שבכל בית בישראל תמצא חנוכייה שכן מאז ימי בית המקדש היא מהווה סמל ליהדות ולאחדות. דמותה של החנוכייה מופיעה בפסיפסים עתיקים, תבליטים, ציורים ומטבעות עתיקים שנמצאו במהלך חפירות ארכיאולוגיות בישראל וברחבי העולם.

החנוכייה מסמלת עבור כל אחד מאיתנו סיפור גבורה, ניצחונם של מעטים מול רבים, סיפור של אור קטן המנצח חושך גדול.

 

ממה עשויות חנוכיות עתיקות?

ארכיאולוגים מצאו חנוכיות עתיקות שעשויות אבן, חרס או ברוזה המשויכות ככל הנראה לתקופת ימי הביניים. הן היו נפוצות בשימוש בעיקר באיטליה, גרמניה, צרפת וספרד. במדינות צפון אפריקה היו נהוג להדליק נרות דווקא במנורה המכילה שמן ופתיליות.

בתחילה היה נהוג להדליק חנוכיות עתיקות בעזרת שמן זית, ממש כמו הכוהנים בבית המקדש. אך בימי הביניים, היה קשה להשיג שמן כזה והקהילה היהודית האירופית החלה להשתמש בנרות שעווה בלי פתיל שהיו זולים יותר.

עם השנים התבסס עיצוב חנוכיות עתיקות על מתכות שונות כגון כסף, נחושת, בדיל, אלומיניום, פליז וזהב.

במדינות מסוימות, הראש היהודי שממציא פטנטים עיצב גם חנוכיות עתיקות מחומרים בלתי צפויים ומפתיעים כגון לוחית מכובע של חייל בצבא האוסטרי ( ששימשה לעיצוב חנוכייה עתיקה באיטליה בשנת 1748 לערך ) או חנוכייה שנוצרה במרוקו ב – 1950 מקופסת פח של שימורי סרדינים.

 

כך תזהו חנוכיות עתיקות

היות וקהילות יהודיות רבות נפוצו בעולם, כל אחת מהם סיגלה לעצמה מוטיבים דקורטיביים ייחודיים בהשראת התרבות המקומית, אפשר ממש להבחין במספר סימני זיהוי של חנוכיות עתיקות:

 • לחנוכיות עתיקות יש גב מעוטר ולרוב ניתן לתלות אותן על הקיר
 • בחלק מהחנוכיות העתיקות ישנו כיתוב בעברית ( לרוב של פסוקים מהתורה )
 • מלבד 8 קנים יש גם 2 שמשים אחד בכל צד של החנוכייה
 • חנוכיות עתיקות עומדות על 4 או 6 רגליים ולא על רגל אחת
 • חנוכיות עתיקות מקושטות באריות, נשרים, איילים, פרחים ועלים
 • חנוכיות עתיקות מעוטרות בכדים המסמלים את נס פח השמן
 • בראש חנוכיות עתיקות יש כתר גדול בדומה לכתר שמניחים לקישוט ספר תורה בבית הכנסת

 

איך יודעים שחנוכייה שווה כסף?

חנוכיות עתיקות הן חנוכיות שגילן מוערך ביותר מ – 100 שנים וסביר להניח שהן האחרונות מדורן ולכן ערכן גבוה. אך יחד עם זאת, העם היהודי חווה הרבה מאורעות ואתגרים וחנוכיות צעירות יותר כמו חנוכיות מימי המנדט הבריטי או חנוכיות מתקופת השואה, נחשבות גם כן לחנוכיות בעלות ערך שכן מאחוריהן נמצא סיפור מעניין ומרתק.

 

הערכת חנוכיות עתיקות למכירה

הערכת חנוכיות עתיקות למכירה מתבצעת על ידי בחינת החנוכייה בהתאם ל – 5 קריטריונים עיקריים:

 1. השנה בה נוצרה החנוכייה
 2. החומר ממנו עשויה החנוכייה – ככל שהוא מיוחד יותר, כך החנוכייה תהיה בעלת ערך גבוה יותר
 3. הסיפור מאחורי החנוכייה – מחירה יעלה במידה ויש קשר לה לאירוע חשוב או אישיות מפורסמת
 4. נדירות החנוכייה – ככל שיוצרו יותר חנוכיות כאלה, כך ערכן יהיה נמוך יותר
 5. זהות האמן שיצר את החנוכייה – ככל שהאמן / צורף / יצרן מוכר וידוע יותר, כך ערכה של החנוכייה עולה

 

לסיכום

אם יש לכם חנוכייה עתיקה שגם במהלך ימי חג החנוכה עומדת בודדה על המדף, כדאי שתביאו אותה אלינו אל "אוצרות מהבית". רן סגל והצוות המקצועי ישמח לתת לכם עבורה הצעת מחיר הוגנת וראויה ללא להתחייבות מצדכם.

 

שאלות ותשובות בנושא חנוכיות עתיקות

אני רוצה למכור חנוכייה עתיקה, מה צריך לעשות?

אם אתם רוצים למכור חנוכייה עתיקה, אחנו ממליצים להביא אותה אל "אוצרות מהבית" לבדיקה והערכת שווי ראשונית. כמובן, שהפגישה נעשית ללא מחויבות מצידכם. במידה ונגלה כי אכן יש בידיכם "אוצרות מהבית", נשמח להעניק לכם הצעת מחיר מדויקת ומקצועית המבוססת על ידע רחב וניסיון של שנים בהערכת חנוכיות עתיקות בכלל וחפצי יודאיקה בפרט. אם תחליטו למכור לנו את החנוכייה העתיקה שלכם, נעניק תמורתה תשלום ראוי והוגן המשקף את המקצועיות שלנו, האמינות שלנו והיחס האישי והאדיב שמקבלים כל לקוחותינו. 

בהחלט. חברת "אוצרות מהבית" מעניקה שירותי הערכה וקנייה בכל רחבי הארץ. אם אתם לא גרים באזור השרון ולא יכולים להגיע אל משרדי החברה ברעננה, תוכלו לשלוח לנו תמונה של החנוכייה בוואטסאפ ואנחנו נחזיר לכם תשובה עם הערכת מחיר משוערת. 

למה משוערת? כי למרות שתמונה שווה אלף מילים, היא לא מאפשרת לנו לבחון את החנוכייה מכל צדדיה ולהעריך אותה בצורה הטובה ביותר, המקצועית ביותר והמדויקת ביותר. 

לכן, אם תרצו למכור לנו את החנוכייה שבידיכם, מומלץ תגיעו אלינו או שאנחנו נגיע אליכם. 

בהחלט. כחברה ותיקה בתחומה, רן סגל והצוות המקצועי של "אוצרות מבית" קונים תשמישי קדושה וחפצי יודאיקה וכל פריט בעל צביון יהודי שגילו עולה על 100 שנים. כך שאם קיבלתם ירושה מסבא או סבתא, קיים סיכוי גדול שמתחבאים שם "אוצרות מהבית" שכדי להעריך. 

תשמישי קדושה מבוקשים לקנייה הם תפילין, טליתות, גביעי קידוש, פמוטים, סביבונים, ציורים ורישומים בעלי אופי יהודי דתי ועוד. 

אם יש בידיכם פרטי יודאיקה או תשמישי קדושה שאתם רוצים למכור, אבל אתם לא יודעים כמה הוא שווה, הביאו אותו אלינו נעריך אותו ללא כל התחייבות מצידכם. 

לאחר שנסכם את המחיר בו שני הצדדים יוכלו ללחוץ ידיים ולחייך, יועבר התשלום במזומן או באמצעות העברה בנקאית. 
אהבתם? שתפו עם חברים
WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
רן סגל שמאי

רן סגל, שמאי אומנות ועתיקות, המאמין שכל דור חייב לשמר את ההיסטוריה ואת התרבות של העבר, למען העתיד. את האהבה שלו למדינת ישראל, למסורת היהודית ולתרבות הישראלית הוא הפך למקצוע בו הוא הופך מדי יום פריטים וחפצים שונים ל"אוצרות מהבית"

מאמרים נוספים

דרך אמנות יהודית ניתן ללמוד רבות על ההיסטוריה הארוכה והמורכבת של העם היהודי. מתקופות קדומות ועד ימינו, האמנות היהודית כוללת מגוון רחב של פסלים, ציורים,

ציורי היודאיקה הם אמנות ייחודית ועשירה, ששזורה עמוק במורשת היהודית ומציגה את הערכים והמסורות המקודשים של הדת והתרבות היהודית. בעולם הגלובאלי של היום, הם ממשיכים

קישוט ספרי תורה הינה מסורת עתיקת יומין בקרב קהילות יהודיות שנפוצו בגולה. בבתי הכנסת באירופה וצפון אפריקה נהוג לעטר ולקשט את ספר התורה בכתר וברימונים

מאז ניתנו לוחות הברית לבני ישראל במדבר, חל עליהם איסור לא לצייר או לפסל את דמותו של האל. אך לא חל איסור על ציור או

יש לכם עתיקות שאתם רוצים למכור?

שלחנו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.

ניתן להוסיף תמונה של המוצר (אופציונלי)