ישראליאנה – גאווה מקומית  

כששואלים אותך מה ישראלי בעינייך, מה התשובה שלך? במבה? ג'חנון של שבת בבוקר? פקקים? עבור חובבי היסטוריה ותרבות ישראלית התשובה לשאלה הזו תהיה אחת – ישראליאנה. למעשה, כל פריט או חפץ, קטן או גדול, יכול להימכר כחפץ ישראליאנה. כדי להבין את הנושא יותר לעומק, כתבנו את המאמר הבא, לאחר שתקראו את כולו תדעו לזהות האם מתחבאים אצלכם "אוצרות הבית" שכדאי להעריך ואולי גם למכור. 

 

מה זה ישראליאנה? 

ישראליאנה או ישראלינה הוא שם כולל לחפצים, תכשיטים, כלים וכל דבר הנקשר עם תרבות ישראלית יהודית, מימי טרום הקמת המדינה ועד לשנות ה – 70 של המאה ה – 20. למעשה אפשר לומר שכל פריט עתיק עם קשר לישראל, יכול להיקרא ישראליאנה. 

אגב, את ההשראה לאספנות פרטי ישראליאנה קיבלנו כמובן מארצות הברית, שם כל פריט הקשור להקמת המדינות ולתרבות האמריקאית, נקרא… ניחשתם נכון – אמריקנה. 

 

איזה חפצים נחשבים כפריטי ישראליאנה? 

קשה לענות על השאלה הזו כי כל חפץ שנקשר בדרך כזו או אחרת לישראל ולחיים בה, נקרא פריט ישראליאנה. יחד עם זאת, נהוג לחלק את ישראליאנה להרבה תתי נושאים ותחתיהם למנות פריטים כאלה ואחרים. 

בין הקטגוריות המובילות באספנות פרטי ישראליאנה אפשר למצוא:

 • אופנה ישראלית ופרטי לבוש – כגון גוטקס, אתא, משכית, משי זקס, כובע טמבל, סנדלים תנכיות ועוד. 
 • מוצרי ניקיון וטיפוח תוצרת הארץ – כגון מוצרי הטיפוח של רוזנפלד, סבוני עץ הזית ספציאל, סבוני חברת שמן, סינטבון, סבון שופמן ( עדיף בת ים ) ועוד. 
 • תיירות ובתי מלון – כגון מזכרות מחברות תעופה ישראליות ( אל על וארקיע ), חברת שייט התענוגות צים ובתי הבראה ( צובה, מעלות ).
 • אמצעי תקשורת – כגון כרטיסי טלכארד, טלפון ישראלי ( חוגה ) , בולים, טלפון ציבורי כחול, אסימונים ועוד. 
 • מוזיקה ישראלית –כגון קלטות, תקליטים ודיסקים של זמרים מובילים שעיצבו את המוזיקה הישראלית ( כגון עופרה חזה, יפה ירקוני, זוהר ארגוב, טריפונס ויהורם גאון ), שירים באידיש, תקליטים ילדים, שירונים, אלבומי להקות צבאיות, פסטיבל שירי ילדים ועוד.
 • פוליטיקה – כגון חתימות של פוליטיקאים, כרטיסי ביקור של פוליטיקאים, תעמולת בחירות ארצית ומקומית, כרטיסי ברכה ממנהיגים, סיכות דש ועוד.  
 • משחקי ילדות ישראלים – כגון מונופול ארץ ישראל, אלבומי מדבקות נוסטלגיים, רביעיות עם דמויות מהתנ"ך, נעלי דוד ( סקטים ) ועוד.  
 • מזונות ומשקאות ישראליים – כגון קופסאות פח של סוכריות עלית, קופסאות פח של סוכריות רבל, קופסאות פח של סוכריות למציצה של ליבר דרופס, אריזות של שוקולד צ-ד בע"מ, תלושים לחלוקת קרח, תלושים לחלוקת מים, מרגרינה סרט כחול ( בלו בנד ) ועוד. 
 • חינוך – כגון מפיות בד לבית הספר, צבעי עיפרון של חברת תוכי, חוברות למידה, קלמרים, מחברות ועוד. 

 

והרשימה עוד ארוכה ארוכה וכוללת כמובן גם פרטי ישראליאנה הקשורים בצבא, בעדה הדרוזית, בספורט הישראלית, במסורת היהודית ועוד ועוד ועוד. 

 

איך מעריכים חפצי ישראליאנה?

חפצי ישראלינה מוערכים לפי 5 קריטריונים עיקריים:

 1. שם היצרן – יש יצרנים שלא קיימים עוד כמו לפיד קרמיקה או אופנת משכית ויש אחרים שעדיין קיימים כמו גוטקס או בנק הפועלים. ככל שהשם היצרן נדיר יותר או מזוהה יותר עם התרבות הישראלית והיהודית כך ערכו של הפריט יהיה גבוה יותר. 
 2. נדירות – ככל הפריט נדיר יותר וקשה למצוא כמוהו, כך ערכו יהיה גבוה יותר.  
 3. המצב הפיזי של החפץ – ככל שהפריט במצב טוב יותר ( ללא שברים, ללא כתמים, ללא סדקים, ללא שריטות ) כך ערכו יהיה גבוה יותר. 
 4. הסיפור מאחורי – ככל שלפריט יש סיפור מעניין יותר כך ערכו יהיה גבוה יותר. כך לדוגמא, ברכת שנה טובה מדוד בן גוריון שנכתבה בכתב ידו ונשלחה אל יצחק רבין תהיה בעלת ערך גבוה שכן היא מחברת בין שתי דמויות מפתח בסיפורה של מדינת ישראל. 
 5. בעליו הקודמים של החפץ – במידה והבעליו הקודמים של החפץ קשורים למדינת ישראל, כך ערכו יהיה גבוה יותר. למשל, הפסנתר עליו הלחינה נעמי שמר את שיריה יהיה פריט ישראלינה מבוקש מאוד. 

 

בסופו של דבר, הערכת שווי של חפצי ישראליאנה בתחומים שונים ניתנת לאחר שיקלול כל הקריטריונים שהזכרנו. כמובן שכל פריט ישראליאנה המגיע אל חברת "אוצרות מהבית" עוברת הערכת שווי מקצועית ומדויקת, כך שאתם הלקוחות מקווים עבורו מחיר הוגן וראוי. 

 

מוכנים? היכון? צאו לחפש בארונות ובמגירות 

תאמינו או לא אבל לכל אחד מאיתנו יש בבית משהו שיכול להיחשב כפריט ישראליאנה. אפילו אלבום מדבקות ישן של חבורת הזבל או משחק רביעיות של פרחי ישראל ששיחקתם בו כהייתם ילדים קטנים, יכולים להיות שווים הרבה כסף. 

אז איזה חפצי ישראליאנה כדי למכור? הכנו עבורכם רשימה של חפצים מבוקשים שנשמח לקנות ממכם: 

קטגוריה פריטים ומותגים מבוקשים
קרמיקה תוצרת הארץ כוסות, תחתיות, קנקנים וקומקומים של חברות קרמיקה כגון לפיד, נעמן, כד וספר, פל קרמיק, חרסה, ברור חיל ועוד.
כרטיסי נסיעה בתחבורה ציבורית  כרטיסיות או תלושי נסיעה של חברות אגד, דרום יהודה, שחר, המעביר וגלי  אביב. 
קופסאות סיגריות מתקופת טרום המדינה אל על, שרתון, פז, פילטרון, עתיד, פארוק, מרום, מטוסיאן ועוד
בנקאות וכספים  שטרות ומטבעות ישנים, קופות חיסכון, עטים, פנקסים, מאפרות עם מיתוג של בנק לאומי, הפועלים ועוד
פרסומות וכרזות כרזות יום העצמאות, פוסטרים של קק"ל, כרזות של הצגות וסרטי קולנוע ישראליים
יודאיקה וחגי ישראל  ברכות שנה טובה, הגדות של פסח, דגלי יום העצמאות, דגלי שמחת תורה ועוד

 

מצאתם משהו? נפלא! אתם מזומנים ליצור איתנו קשר ולקבל הערכת שווי ללא התחייבות מצידכם. לא מצאתם כלום? לא נורא. תמיד תוכלו לחפש חפצי ישראליאנה למכירה גם בבית של ההורים, בחנויות יד שנייה או בשווקי פשפשים. 

 

שאלות ותשובות בנושא ישראליאנה – גאווה מקומית

יש לי חפץ שאני רוצה להעריך כישראליאנה, איך עושים את זה?

פשוט וקל. שולחים לנו בוואטסאפ תמונה של החפץ ומקבלים בחזרה הערכת מחיר ראשונית. במידה ותרצו להתקדם למכירת החפץ, תגיעו אל משרדי "אוצרות מהבית" ברעננה. בפגישה נבחן את החפץ, נבין מה סיפור הרקע שמאחוריו וניתן לכם הערכת מחיר מדויקת ומקצועית. אם תחליטו למכור לנו את החפץ, התשלום יועבר אליכם במזומן או בהעברה בנקאית. 

בסוף המאה ה – 19 עם התעוררות תנועות ציוניות והכמיהה לארץ ישראל, החלו אמנים ויוצרים מאירופה להכין אמנות שימושית מסוג חדש – אמנות ציונות המשקפת את ערכי המדינה, סימני הדת ומנהיגיה. 

בין האמנים שעסקו באמנות ציונית היה בוריס שץ שייסד בשנת 1906 בירושלים את בית הספר לאמנות, "בצלאל". תלמידי בית הספר הראשונים היו אמנים ויוצרים שעלו לארץ וייצרו כלים שימושיים, חפצי יודאיקה וחפצי אמנות המשלבים בין החיים היהודים באירופה הקלאסית ובין החיים בישראל שהולכת ומגבשת את זהותה כמדינת היהודים. 

עבודות אלה נקראו "עבודות בצלאל" ויצרו שילוב תרבויות בין אירופה הקלאסית, לתרבות ערבית ומסורת יהודית. לימים יצירות אלה נקראו חפצי הישראליאנה הראשונים והעתיקים ביותר. 

בקצרה, בהחלט. צלחות, ספלים, תחתיות, קנקנים וכל פריט קרמיקה הנושא את חותמת לפיד הוא פריט ישראליאנה מבוקש. 

מפעל לפיד קרמיקה התחיל את דרכו בשנת 1943 כמפעל לייצור רעפים וכלים סניטריים. לאחר 2 שנים, נרכש המפעל על ידי התעשיין ד"ר קורא מוסברג שהקים את המחלקה לקרמיקה אמנותית. במחלקה הזו עבדו אמנים שעיצבו וציירו כלי אוכל והגשה שנמכרו לקהל הרחב. 

ההצלחה לא אחרה להגיע והשם לפיד נודע בקרב נשות הפוליטיקאים והמנהיגים ביניהן לילי שרון ורות דיין כשם דבר לכלי קרמיקה תוצרת הארץ המשלבים בין האסתטיקה והפרקטיקה. 

בשנת 1980 נרכש המפעל על ידי חברת כור שביקשה להגדיל את מכסת הייצור של הכלים, אך כידוע אי אפשר לזרז אמנים ולהכריח אותם ליצור תחת לחץ ותוך עשור נסגר המפעל. 

מאז שהופסק הייצור הפכו כלי הקרמיקה של לפיד לחפצי ישראליאנה מבוקשים ואהובים על ידי אנשים רבים. 

איך תדעו אם יש לכם בבית קרמיקה של לפיד? פשוט היפכו את הכלי על צידו האחורי וחפשו את השם לפיד או את שם האמן שיצר אותו. גיליתם אוצר? הביאו אותו אלינו להערכת שווי מקצועית ומדויקת.  

אהבתם? שתפו עם חברים
WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
רן סגל שמאי

רן סגל, שמאי אומנות ועתיקות, המאמין שכל דור חייב לשמר את ההיסטוריה ואת התרבות של העבר, למען העתיד. את האהבה שלו למדינת ישראל, למסורת היהודית ולתרבות הישראלית הוא הפך למקצוע בו הוא הופך מדי יום פריטים וחפצים שונים ל"אוצרות מהבית"

מאמרים נוספים

הענתיקות, חפצים שיש להם ערך היסטורי ותרבותי, מעניקים לנו הצצה אל העבר ומשמשים כגשרים לתקופות וזמנים אחרים. עולם האספנות של ענתיקות מציע מגוון רחב של

יש לכם עתיקות שאתם רוצים למכור?

שלחנו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.

ניתן להוסיף תמונה של המוצר (אופציונלי)