מחיר זהב ישן 

העובדה כי הזהב שומר על ערכו לאורך השנים הופכת טבעות, צמידים, שרשראות ושעוני זהב לא רק לפריטים נחשקים ומבוקשים אלא גם לסוג של השקעה כלכלית בטוחה לטווח הארוך. הרי ככל שמחירו של הזהב עולה, כך עולה גם ערכו של התכשיט. זו לפחות הסברה הרווחת, אלא שהמציאות מוכיחה אחרת וכשמדובר בתכשיטים יד שנייה, ערכו של הזהב נקבע על פי מחיר זהב ישן והוא שונה מערכו של זהב חדש שלא נעשה בו שימוש. 

 

זהב כחומר גלם לתכשיטים 

הזהב נחשב מתכת טהורה מפני שכשמוציאים אותו מבטן האדמה הוא נקי ולא מעורבב במתכות אחרות. כחומר גלם לתכשיטים עוד מימי קדם הוא נודע בתכונותיו כחומר חזק מצד אחד אך גם גמיש ורך שקל לעיבוד, כיפוף והטבעה מן הצד השני. כך שהודות ליתרונות אלה, הפך הזהב במהרה הפך לחומר גלם מבוקש לתכשיטים. 

 

כשאומרים זהב 24 קראט למה מתכוונים?

איכות תכשיטי הזהב נמדדת על פי ה"קראט". זהו סולם מדידה המציין את טהרת הזהב בכל תכשיט ( הוא גם מוטבע על התכשיט עצמו ). 

דירוג הקראט נע בין דירוג 0 הנמוך ביותר ודירוג 24 שהוא הגבוה ביותר. היות והזהב היא מתכת רכה, נוהגים לייצר סגסוגת ולהוסיף לה מתכות אחרות שחזקו אותה וישנו את הצבע שלה ( לזהב לבן או זהב אדמדם ) במידת הצורך.

לאחר שהזהב עורבב עם מתכות אחרות, דירוג הקראט של התכשיט יורד. לכן, כשאומרים זהב 24 קראט מתכוונים לתכשיט העשוי 100% זהב טהור. כל דירוגי הקראט האחרים מעידים על % זהב נמוך יותר כמפורט בטבלה. 

דירוג  הזהב באלפיות אחוז הזהב בתכשיט כמה יחידות זהב יש בתכשיט דירוג הקראט 

בתכשיט

999 99.9% 24/24 24K
917 91.7% 22/24 22K
750 75.0% 18/24 18K
583 58.3% 14/24 14K
500 50.0% 12/24 12K
417 41.7% 10/24 10K
375 37.5% 9/24 9K

 

בטח תשאלו למה אין סולם הקראט 8K  או 3K, התשובה היא שהחל מדירוג 9K אחוזי הזהב נמוכים ביחס למתכות האחרות בתכשיט. 

 

איך קובעים את מחיר הזהב?

מחירו של הזהב נקבע בדומה למחירם של הנפט, הסוכר והתירס על פי תנאי ההיצע והביקוש הבינלאומיים. לכן, קל להבין שכשהביקוש לזהב עולה, כך גם עולה המחיר שלו. עסקאות המכירה והקנייה הנעשות מדי יום, קובעות את מחיר הזהב, אשר נקרא בשפה המקצועית "מחיר הספוט". 

מחיר הספוט נקבע ביורו או בדולר עבור אונקיית זהב אחת במשקל 31.103 גרם. על מחיר זה יש להוסיף עלויות הובלה, ביטוח, ייצור ואפילו מע"מ, כך שמחיר הזהב הסופי עבור הלקוחות הינו גבוה ממחיר הספוט. 

 

מה משפיע על מחיר הזהב?

ההיצע והביקוש הבינלאומיים המשפיעים על מחירו של הספוט מושפעים מ – 5 גורמים עיקריים:

  1. מצב הכלכלה העולמית – הזהב מהווה השקעה בטוחה בתקופות משבר ואי וודאות, לכן אם יש הכלכלה העולמית נמצאת בתקופת מיתון הביקוש לזהב יעלה. אם הכלכלה העולמית נמצאת בתקופת צמיחה, משקיעים וסוחרים יבחרו באפיקי השקעה חלופיים. 
  2. אירועים גלובליים — מלחמות בין מדינות, מגיפות עולמיות ואסונות טבע גורמים לאי וודאות הדוחפת את המשקיעים לרכוש יותר זהב. יעיד על כך מחירה של אונקיית זהב בתקופת הקורונה שטיפס ועלה מעל 2,000$. 
  3. פעילות פיננסית – בכל מדינה יש בנק מרכזי, בישראל יש את בנק ישראל ובארה את הבנק המרכזי האמריקאי. כאשר הבנקים מדפיסים יותר כסף, כך מחיר הזהב עולה. הסברה היא שהביקוש יעלה כי יותר אנשים ירצו לקנות יותר זהב, ולכן יעלה גם המחיר. 
  4. שימוש תעשייתי בזהב כחומר גלם – ככל שיותר חברות תכשיטים וחברות אלקטרוניקה קונות זהב כחומר גלם, כך המחיר עולה. השימוש בזהב אינו צריך הסבר, אבל שימוש בזהב במוצרי אלקטרוניקה? – למה? התשובה טמונה בתכונתו של הזהב להוליך חשמל מבלי להחליד. יצרני טלפונים סלולריים משתמשים בזהב כרכיב בשבבים שלהם. כך למשל בטלפון חכם יש 0.034 גרם של זהב.
  5. הביקוש מאת הציבור הרחב – חתונות, ימי הולדת או אפילו סתם בלי סיבה תמיד יהיו ביקוש לרכישת תכשיטים מזהב. ביקוש זה מעלה את מחיר הזהב. 

 

מה זה זהב ישן?

זהב ישן הוא כל זהב שנמצא בידי הציבור החל מתכשיטים, מדליות, מטבעות ואפילו שיניים.  הזהב נקרא זהב ישן מפני שהוא נמצא בידיהם של הקונים הפרטיים והוא ברוב המקרים עבר שחיקה מסוימת לאור השימוש בו.

 

איך נקבע מחיר זהב ישן?

מחיר זהב ישן הוא שקלול של 3 גורמים:

  1. תעודות רכישה המעידות על איכות התכשיט או הפריט. אלה יכולות להעיד על פריט אספנים או פריט ייחודי בעל ערך רב לעומת הזהב החדש. 
  2. דירוג הקראט – ככל שדירוג הקראט המוטבע על התכשיט גבוה יותר, כך ערכו של התכשיט יהיה רב יותר. לרוב בעזרת זכוכית מגדלת ניתן למצוא בקלות את ההטבעה על התכשיט בחלקו הפנימי או האחורי. 
  3. נוסחה מתמטית – המחשבת את מחיר הזהב הישן עבור תכשיט זהב טהור באופן הבא: 

 ( מחיר הזהב היומי )

————————   *  ( משקל התכשיט ) = מחיר זהב ישן 

( מחיר אונקיית זהב )

לדוגמא, לדוגמא, כך נחשב את מחירו של צמיד זהב 24 קראט:

מחיר אונקיית זהב – 31.1 דולר

משקל הצמיד – 12 גרם

מחיר הזהב היומי – 1600 דולר ( המחיר נקבע בצורה שרירותית לצורך הדוגמא בלבד) 

 

( 1600 )

———-   *  ( 12 ) = 617.36

( 31.1 )

 

מחיר הצמיד יהיה 617.36 דולר ובהמרה לשקלים על פי שער של 3.5 ₪, יהיה מחירו 2160 ₪. 

אבל איך מתבצע החישוב אם לא מדובר בתכשיט זהב 24 קראט? איך יחושב מחיר זהב ישן אם הקראט נמוך יותר? 

במקרה זה נכפיל את מחיר הזהב היומי ב – % הקראט של הזהב ונמשיך בחישוב הנוסחה. 

 

( % הזהב בתכשיט ) * ( מחיר הזהב היומי )  

———————————————-  *  ( משקל התכשיט ) = מחיר זהב ישן 

( מחיר אונקיית זהב )

 

לדוגמא, טבעת זהב 10 קראט תימכר במחיר זהב ישן על פי החישוב הבא:

מחיר אונקיית זהב – 31.1 דולר

משקל הטבעת – 7.5 גרם

מחיר הזהב היומי – 1600 דולר ( המחיר נקבע בצורה שרירותית לצורך הדוגמא בלבד) 

% קראט בזהב – 41.7%

 

( 0.417 ) * ( 1600 )  

———————-  *  ( 7.5 ) = 160.9 

( 31.1 )

מחיר הטבעת יהיה  160.9 דולר ובהמרה לשקלים על פי שער של 3.5 ₪, יהיה מחירה של הטבעת 563.15 ₪.

 

לסיכום

אם יש לכם תכשיטי זהב ישנים שמעלים אבק במגירה או תכשיטי זהב שבורים או מקולקלים הביאו אותם אל "אוצרות מהבית", נשמח לקנות ממכם את הזהב שלכם במחיר הוגן וראוי. 

אנחנו לרשותכם בכל שאלה

 

שאלות ותשובות בנושא מחיר זהב ישן

האם אתם קונים כל זהב ישן?

בהחלט. אנחנו ב"אוצרות מהבית" קונים סוגי זהב שונים: צמידים, טבעות, שרשראות, שעונים ואפילו מטבעות זהב ישנים. 

יש נוסחה מתמטית המשקללת את מחיר הזהב היומי, את משקל התכשיט, את אחוז הזהב בתכשיט ואת המחיר לגרם. על התוצאה הניתנת בחישוב זה להוסיף גם גורמים נוספים המשפיעים על המחיר כגון נדירות התכשיט, מצבו הפיזי ועוד. 

היות והזהב היא מתכת הנמצאת בעולם בכמות מוגבלת, תכשיטנים וסוחרים החלו לערבב אותו עם מתכות אחרות על מנת להנגיש את תכשיטי הזהב לאנשים מהמעמד הבינוני והמעמד הנמוך. 

הקראט הוא סולם דרגות הקובע את טהרת הזהב על פי רמות בין 0 ( אין זהב בכלל ) ועד 24 ( 100% זהב טהור ). כל סימון קראט הנמוך מ – 24, מסמן לקונה כי הזהב שהוא עומד לקנות מעורבב עם מתכות אחרות. 

אהבתם? שתפו עם חברים
WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
רן סגל שמאי

רן סגל, שמאי אומנות ועתיקות, המאמין שכל דור חייב לשמר את ההיסטוריה ואת התרבות של העבר, למען העתיד. את האהבה שלו למדינת ישראל, למסורת היהודית ולתרבות הישראלית הוא הפך למקצוע בו הוא הופך מדי יום פריטים וחפצים שונים ל"אוצרות מהבית"

מאמרים נוספים

איך מוכרים זהב ישן? האם זה בכלל משתלם? איך יודעים כמה קראט יש בזהב? ואולי השאלה החשובה ביותר מכולן היא כמה כסף מקבלים על מכירת

מאז ומתמיד סיפרו לנו כי מטבעות זהב הם סימן לעושר, ליוקרה, לממון והצלחה. בסיפורי האגדות כתבו לא פעם על שודדי ים המחפשים מטבעות זהב או

יש לכם עתיקות שאתם רוצים למכור?

שלחנו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.

ניתן להוסיף תמונה של המוצר (אופציונלי)