מכירת תכשיטים עתיקים

תכשיטים עתיקים הם חלון אל העבר. הם מספרים סיפורים משפחתיים שעברו מאם לבת ונותנים לנו הצצה אל תרבויות, מסורות והיסטוריה של תקופות שהיו ואינן. בין אם מדובר בטבעות, צמידים, שרשראות או עגילים, לתכשיטים עתיקים שעברו מדור לדור יש ערך סנטימנטלי, אסתטי ולעיתים גם ערך כלכלי גבוה. 

בישראל אפשר למצוא תכשיטים עתיקים למכירה ממגוון רחב של תרבויות ותקופות, תכשיטים עתיקים מאנגליה, תכשיטים עתיקים מימי מלחמת העולם השנייה, תכשיטים עתיקים מתימן ועוד. 

 

למה אנשים מוכרים תכשיטים עתיקים?

אנשים בוחרים למכור תכשיטים עתיקים ולכל אחד סיבה משלו. יש מוכרים המספרים לנו על צורך מידי בכסף מזומן, אחרים מעדיפים למכור את התכשיטים כדי שלא יעלו אבק במגירה, אחרים פשוט רוצים את התכשיטים כי הם מעלים זיכרונות שעדיף לשכוח ויש כאלה שפשוט לא אוהבים את הסגנון העיצובי ומעדיפים למכור את הקיים ולהתחדש בתכשיטים אופנתיים יותר.

 

איך קובעים את הערך של תכשיטים עתיקים?

תחילה חשוב להסביר את ההבדל בין תכשיט ישן ובין תכשיט עתיק. תכשיט ישן הוא תכשיט שנעשה בו שימוש ואילו תכשיט עתיק הוא תכשיט שגילו עולה על 100 שנים.

מלבד הגיל, ערכו של תכשיט עתיק נקבע על פי 5 קריטריונים עיקריים:

  1. המתכת ממנה עשוי התכשיט – ערכם של תכשיטים עשויים מזהב וכסף נקשר במחירו של המתכת ממנה הם עשויים.
  2. שיבוצים שנוספו לתכשיט – אבני חן ויהלומים אשר שובצו כחלק מעיצובו של התכשיט, מעלים את ערכו של התכשיט. ככל שהיהלום בעל ערך גבוה יותר או שאבן החן נדירה יותר, כך ערכה של הטבעת צפוי להיות גבוה יותר.
  3. האמן שיצר את התכשיט – צורפים, אמנים ובתי אופנה אשר ייצרו תכשיטים שונים משפיעים על ערכו של התכשיט. ככל שהיוצר של התכשיט מוכר יותר ( לדוגמה טבעת של קרטייה או זוג עגילים של שאנאל ) או לחילופין נדיר יותר ( לדוגמה סיכת דש של CORO ), כך ערכו של התכשיט יהיה גבוה יותר. על רוב התכשיטים העתיקים מוטבעות חותמות המעידות על זהות היצרן ועל שנת הייצור.
  4. מצב התכשיט – ככל שהתכשיט שמור יותר, ללא אבנים חסרות וללא פגמים, כך ערכו יהיה גבוה יותר.
  5. הסיפור מאחורי התכשיט – לרוב התכשיטים העתיקים יש סיפור מרתק המלווה אותם. בין אם זו טבעת נישואין מימי מלחמת העולם השנייה שהוסתרה בתוך ספר תורה או שרשרת שעברה מאם לבת מאז שהמשפחה עלתה לארץ בשנות ה – 20.

 

פנינים ואבני חן עתיקות

בעבר נהגו לשבץ אבני חן ופנינים בתכשיטים ישנים ובתכשיטים עתיקים ולהעניק להם צורה יפה יותר, צבע מיוחד יותר וכמובן ערך גבוה יותר.

בין אבני החן העתיקות שהיה נהוג לשבץ בתכשיטים ישנים ועתיקים תוכלו למצוא 3 אבנים עיקריות:

אבן ספיר – אבן ספיר (Sapphire  ) היא אחת מאבני החן היקרות והפופולריות ביותר בעולם היות והיא מסמלת חוכמה, נאמנות ואצילות. כאבן חן היא מוכרת בעיקר בזכות בצעה הכחול עמוק, אך ניתן מצוא אבני ספיר גם בצבעי ורוד, צהוב, ירוק, סגול, כתום, ועוד.

אבן אזמרגלד – אבן אזמרגד (   ( Emeraldהיא אחת מאבני החן היקרות ביותר והאהובות בזכות צבעה הירוק העמוק והמרהיב. היא נחשבת לאבן חן הנוטה להישבר ולהיסדק בקלות, לכן יש לנהוג בתכשיטים בהם היא משובצת בזהירות ( בעיקר בטבעות ). אבן אזמרגד מסמלת לידה מחדש, צמיחה, וחוכמה. בדומה ליהלום, ככל שהאזמרגד בהיר יותר ואיכותי יותר, כך ערכה גבוהה יותר.

אבן סיטרין – לאבן הסיטרין  ( Citrine ) גוון צהבהב – כתמתם המזכיר לימון ( citrus ) ומכאן שמה. כאבן חן היא נחשבת זולה יותר לעומת אבני חן אחרות ולכן נפוצה יותר בשימוש. בטבע נדיר למצוא אותה, לכן נהגו לייצר אותה בעזרת חימום של אבן חן אחרת הנקראת אמטיסט.

 

תליון הזהב העתיק בעולם

בשנת 1994 במהלך חפירות ארכיאולוגיות שנעשו בבית קברות קדום בעיר וארנה בבולגריה נמצא תכשיט הזהב העתיק בעולם – תליון פרהיסטורי משנת 4,600 לפני הספירה.

התליון שעשוי 24 קראט שוקל 2 גרם בלבד. לא היה ברור אם נועד לעטר את צווארם של גברים או של נשים, אך היה ברור כבר אז ששרשראות ותכשיטים מזהב מהווים סמל סטטוס ויוקרה.

 

לסיכום

אם יש לכם תכשיטים ישנים או תכשיטים עתיקים שמונחים ללא שימוש במגירה ואתם מעוניינים לקבל עבורם הצעת מחיר, הביאו אותם אלינו אל "אוצרות מהבית". רן סגל והצוות המקצועי ישמח לתת לכם הצעת מחיר הוגנת וראויה ללא להתחייבות מצידכם.

במידה ותרצו למכור לנו את התכשיטים שלכם, התשלום יועבר אליכם במזומן או בהעברה בנקאית.

 

שאלות ותשובות בנושא תכשיטים

יש לי טבעת זהב למכירה, איך אפשר לדעת כמה כסף היא שווה?

כדי להעריך כמה שווה טבעת זהב למכירה צריך להבין קודם האם מדובר בזהב טהור או בזהב המעורבב עם מתכות אחרות. מידת הטוהר של הזהב נמדדת על פי דירוג הנקרא קראט והוא נע בין 0 ( אין זהב בכלל ) ועד 24 ( 100% זהב טהור ). 

למעשה, כל סימון קראט הנמוך מ – 24, מסמן לקונה כי הזהב שהוא עומד לקנות מעורבב עם מתכות אחרות ומחירו יהיה נמוך ממחירו של זהב טהור. בנוסף, אם בטבעת ישנם פגמים או שיבוצים חסרים, ערכה ירד. 

 

בהחלט. אנחנו ב"אוצרות מהבית" קונים לא רק תכשיטים מסוגים שונים כגון צמידים, טבעות, שרשראות, סיכות דש ועגילים אלא גם שעונים, שעוני כיס, תשמישי קדושה ועוד. 

כל הצעת מחיר שאנחנו נותנים ללקוחות שלנו, ניתנת לאחר בדיקה מקצועית ומעמיקה של התכשיט או החפץ אותו הם מעוניינים למכור. 

עד כה קנינו תכשיטים ישנים ועתיקות מלקוחות רבים שנהנו ממחיר הוגן וראוי. 

בית הערכה וקניית עתיקות "אוצרות מהבית" הוקם בשנת 2018 על ידי רן סגל, שמאי אומנות ועתיקות. מאז הקים את החברה, העריך וקנה רן עשרות תכשיטי זהב וכסף, אלפי פריטי אמנות,  חפצי יודאיקה ותשמישי קדושה, ענתיקות ועוד אוספים רבים.

שירותי הייעוץ וההערכה של "אוצרות מהבית" ניתנים ללא התחייבות או תשלום מצידכם כאשר מקצועיות, שירות לקוחות ויחס אישי תמיד מנחים אותם בכל מפגש עם לקוחות. 

 

אהבתם? שתפו עם חברים
WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
רן סגל שמאי

רן סגל, שמאי אומנות ועתיקות, המאמין שכל דור חייב לשמר את ההיסטוריה ואת התרבות של העבר, למען העתיד. את האהבה שלו למדינת ישראל, למסורת היהודית ולתרבות הישראלית הוא הפך למקצוע בו הוא הופך מדי יום פריטים וחפצים שונים ל"אוצרות מהבית"

מאמרים נוספים

תכשיטים עתיקים לרוב עוברים מדור לדור, אך היות ששינויים חברתיים וטרנדיים אופנתיים קובעים את צו השעה רבים מהם פשוט נשארים עמוק בתוך המגירה. מעטים האנשים

יש לכם עתיקות שאתם רוצים למכור?

שלחנו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.

ניתן להוסיף תמונה של המוצר (אופציונלי)