ציורי יודאיקה

ציורי היודאיקה הם אמנות ייחודית ועשירה, ששזורה עמוק במורשת היהודית ומציגה את הערכים והמסורות המקודשים של הדת והתרבות היהודית. בעולם הגלובאלי של היום, הם ממשיכים לשמש גשר בין העבר לבין ההווה, מאפשרים שימור המורשת ומבטאים את חיי הרוח המיוחדים של העם היהודי.

 

התפתחות ציורי יודאיקה

מסורת הציור היהודי החלה עוד בתקופת התלמוד, כאשר נאסר על היהודים לצייר דמויות של בני אדם או בעלי חיים, מחשש לעבודה זרה. על כן, רבים מהציורים המוקדמים התמקדו בדגמים גיאומטריים, צמחייה ופרחים סמליים. עם זאת, עדיין ניתן היה למצוא ייצוגים סמליים של דמויות אנושיות, במיוחד בהקשרים תנ"כיים.

בימי הביניים, עם התפתחותו של עיטור הכתבים בקודשים, זרם אמנותי זה הגיע לשיאו. סופרי סת"ם וספרים עבריים התמחו בעיטור ובקישוט מפורט של הכתבים והטקסט בדפי הפרגמנט. דפי התורה העתיקים מציגים ציורים יפהפיים של עצי חיים ובעלי חיים סימבוליים.

עם הזמן התפתחו גם סגנונות אזוריים שונים של ציורי יודאיקה בהתאם למקום המגורים וכל קהילה יהודית הדגישה אלמנטים וסממנים התואמים את המסורות והמנהגים המקומיים שלה. כך למשל, אמני יודאיקה מהאימפריה העות'מאנית יצרו עבודות מרהיבות בסגנונות טורקיים, בהשראת הקליגרפיה הערבית והפרחוניות המפוארת.

יהודי ספרד פיתחו סגנון ייחודי של ציורים וצבעוניות עזה בהשראת אמנות הרנסנס האיטלקית והספרדית. ואילו היהודים במרכז ובמזרח אירופה העדיפו לצייר ציורי יודאיקה בסגנון יותר גיאומטרי ופחות צבעוני.

במאה ה -20 הפכו ציורי היודאיקה לריאליסטיים וחילוניים יותר ועם הקמת המדינה החלו לצייר את ירושלים ונופי הארץ.

אחד מהציירים המפורסמים ששם נקשר עם ציורי יודאיקה מודרניים היה יוסף ישראלס, צייר יהודי הולנדי שכונה "רמברנדט של המאה התשע עשרה" היות ונהג להשתמש בציוריו בהבדלי אור וצל.

ישראלס עסק רבות בציור ובתיעוד החיים היהודיים באירופה והרבה לעסוק באומנות המתרכזת בחיי היום יום של היהודים.

ציורו המפורסם ביותר "חתונה יהודית" (1903) מתאר את טקס החתונה על פי המסורת היהודית. בציור רואים את החתן והכלה עומדים תחת החופה שעשויה מבדים ופרחים. כששניהם עטופים בטלית, החתן לבוש בחליפה שחורה שם את הטבעת על אצבעה של הכלה הלבושה לבן. מסביבם נראים בני משפחה וקרובים צופים בטקס החתונה.

כיום הציור מוצג במוזיאון ריקס באמסטרדם ונחשב לאחת מיצירות המופת בתחום ציורי היודאיקה.

 

7 מוטיבים נפוצים בציורי יודאיקה

לרוב ציורי יודאיקה יש מכנה משותף והוא כמובן השימוש ב- 7 מוטיבים יהודיים נפוצים הקשורים במסורת, בלבוש, במנהגים ובטקסים יהודים:

  1. דמויות מן התנ"ך – משה, אברהם, המרגלים, יונה הנביא, אליהו הנביא ועוד.
  2. סיפורי התורה – חווה והנחש, קריעת ים סוף, יציאת מצריים, עקדת יצחק, תיבת נח ועוד.
  3. מוטיבים מבית המקדש – מגן דוד, ספר תורה, ארון הקודש, אבני החושן, מנורת שבעת הקנים ועוד.
  4. מוטיבים מבית הכנסת – תפילה, רב, שופר, ארון הקודש, ספר תורה, חתונה ועוד.
  5. מוטיבים של שבת וחג – חנוכייה, תחפושות, סוכות, פמוטים, נרות, קידוש, גביע יין, חלה, סידור ועוד.
  6. מוטיבים מן החי והצומח – שבעת המינים, עץ החיים, נחש, אריה, יונה, גדי ועוד.
  7. מוטיבים הקשורים לארץ ישראל – ירושלים, הכותל, נופי ארץ ישראל ועוד.

כל אלה מהווים סמלים יהודיים אוניברסליים המדברים אל ליבו של כל יהודי, בכל מקום בעולם.

 

3 מוטיבים בציורי יודאיקה מודרניים

כמו כל זרם באומנות גם ציורי יודאיקה חוו שינויים והתפתחויות וכיום ישנם לפחות 3 מוטיבים מודרניים בציורי יודאיקה:

  1. ציורי רבנים וצדיקים מוכרים ואהובים כגון ציור של הבבא סאלי זצ"ל, ציור של הרבי מלובביץ' זצ"ל או ציור של הרב קוק זצ"ל.
  2. ציורים של מקומות קדושים כגון הכותל המערבי, מערת המכפלה, קבר רחל או קברי צדיקים.
  3. ציורים המתארים את ביאת המשיח ואת בוא הגאולה.

 

איך יודעים כמה שווה ציור יודאיקה? 

הדבר הראשון שעושים כשמעריכים ציורי יודאיקה היא לאתר את החתימה של האמן. ככל שהאמן יהיה מוכר וידוע יותר כך ערכו של הציור יהיה גבוה יותר. הדבר הבא שצריך לעשות הוא כמובן לוודא שמדובר בחתימה אותנטית ולא בזיוף.

הדבר הבא שעוזר לקבוע את השווי של הציור, הוא הסיפור מאחוריו. זו יכולה להיות הסצנה או הדמות המתוארת בה, זו יכולה להיות הדרך בה הציור הגיע אליכם, זה יכול להיות קשור לבעליו הקודמים וכן הלאה. ככל שהסיפור מאחורי הציור מעניין יותר או כרוך באירוע היסטורי, כך ערכו של הציור יהיה גבוה יותר.

כעת, מומלץ לבדוק את גילו של הציור, ככל שהוא ישן יותר, כך ערכו גבוה יותר. ולבסוף, כמובן חשוב לבדוק את מצבו של הציור. ציור קרוע או מלוכלך, יהיה שווה הרבה פחות מציור בעל נראות טובה ומשובחת.

 

ציורי יודאיקה על ידי נשים

במשך השנים רוב ציירי היודאיקה, היו גברים. אך במאה ה – 20 פעלו גם מספר נשים בתחום והמוכרת שבהן הייתה הציירת אלנה פלרובה (  Elena Flerova).

פלרובה נולדה ב – 1943 במוסקבה, ברית המועצות. בגיל 23 סיימה בהצטיינות את לימודיה ב"סוריקוב" ( המכון היוקרתי לאמנות ) וזכתה למלגת ללימודי תואר שני ב"אקדמיה הלאומית לאמנויות יפות" במוסקבה.

פלרובה מציירת סיטואציות הלקוחות מאורח החיים היהודי כגון אמא מברכת על נרות השבת, אבא וילדים מדליקים חנוכייה, מתפללים בבית הכנסת, אב ובנו עורכים ביעור חמץ, ילדים לומדים תורה ועוד. ציוריה מאופיינים בסגנון ריאליסטי קלאסי.

במותה בשנת 2020, השאירה אחריה מעל 500 ציורים שחלקם זכו בפרסים ונמכרו במכירות פומביות ובגלריות לאנשי אמנות, תרבות ואספנים.

 

הערכת ציורי יודאיקה במהירות ובמקצועיות

חברת "אוצרות מהבית" מעניקה שירותי הערכה וקנייה של ציורי יודאיקה בכל רחבי הארץ. אם אין באפשרותכם להביא את הציור אל משרדי החברה ברעננה לשם הערכת שווי, תוכלו לשלוח לנו תמונה שלו בוואטסאפ ואנחנו נשיב לכם תשובה עם הערכת מחיר משוערת.

מדוע אנחנו נותנים הערכת שווי משוערת? מפני שתמונה לא מאפשרת לנו לבחון את הציור מכל צדדיו ולהעריך אותו בצורה הטובה ביותר, המקצועית ביותר והמדויקת ביותר. לכן, אם תרצו הערכת שווי מדויקת, תתבקשו להגיע אלינו או שאנחנו נגיע אליכם.

 

שאלות ותשובות בנושא ציורי יודאיקה

איך משלמים על מכירת ציורי יודאיקה?

לאחר שהחלטתם למכור לנו את ציור היודאיקה שברשותכם, אנחנו נשלם לכם במזומן או באמצעות העברה בנקאית. 

בהחלט. בחברת "אוצרות מהבית" קונים מגוון רחב של חפצי יודאיקה מבוקשים כגון גביעי קידוש, חנוכיות עתיקות, פמוטים, סביבונים, ציורים ורישומים בעלי אופי יהודי דתי. אם יש בידיכם חפץ כזה ואתם לא בטוחים אם מדובר בחפץ אמיתי או בזיוף, הביאו אותו אלינו. נעריך אותו ללא כל התחייבות מצידכם. 

בהחלט. בחברת "אוצרות מהבית" אנחנו רוכשים מגוון חפצים עתיקים וענתיקות ביניהם תכשיטים עתיקים, שעוני כיס, שטרות ומטבעות, ציורים, פסלים וחפצי ישראליאנה. 

ציורי יודאיקה
ציורי יודאיקה
אהבתם? שתפו עם חברים
WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
רן סגל שמאי

רן סגל, שמאי אומנות ועתיקות, המאמין שכל דור חייב לשמר את ההיסטוריה ואת התרבות של העבר, למען העתיד. את האהבה שלו למדינת ישראל, למסורת היהודית ולתרבות הישראלית הוא הפך למקצוע בו הוא הופך מדי יום פריטים וחפצים שונים ל"אוצרות מהבית"

מאמרים נוספים

דרך אמנות יהודית ניתן ללמוד רבות על ההיסטוריה הארוכה והמורכבת של העם היהודי. מתקופות קדומות ועד ימינו, האמנות היהודית כוללת מגוון רחב של פסלים, ציורים,

קישוט ספרי תורה הינה מסורת עתיקת יומין בקרב קהילות יהודיות שנפוצו בגולה. בבתי הכנסת באירופה וצפון אפריקה נהוג לעטר ולקשט את ספר התורה בכתר וברימונים

חגיגות חנוכה הן ימים מלאים באור ושמחה, בה כל המשפחה מתאגדת ומתכנסת יחד סביב לחנוכייה ושרה שירי חג. כיום ברוב הבתים יש חנוכיות שעוברות במשפחה

מאז ניתנו לוחות הברית לבני ישראל במדבר, חל עליהם איסור לא לצייר או לפסל את דמותו של האל. אך לא חל איסור על ציור או

יש לכם עתיקות שאתם רוצים למכור?

שלחנו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.

ניתן להוסיף תמונה של המוצר (אופציונלי)