רימונים לספר תורה 

קישוט ספרי תורה הינה מסורת עתיקת יומין בקרב קהילות יהודיות שנפוצו בגולה. בבתי הכנסת באירופה וצפון אפריקה נהוג לעטר ולקשט את ספר התורה בכתר וברימונים המכסים את עצי החיים ( מוטות העץ אשר סביבם נכרך ספר התורה ). עם השנים התפתחו סגנונות עיצוב שונים של רימונים לספר תורה והם הפכו לפריט אספנות מבוקש בארץ ובעולם.

 

מהם רימונים לספר התורה?

כאשר הרבי משעין את ספר התורה על כתפו ואוחז בחלקם התחתון של עצי החיים, חלקם העליון נשאר חשוף וגלוי. על מה לשמור עליהם בזמן הוצאת הספר מארון הקודש ועל מנת לפאר ולקשט את התורה, החלו היהודים להניח על מוטות אלה מעין כיסוי דקורטיבי דמוי צינור.

בקצהו של הצינור לרוב היה נעוץ כדור מעוטר פרחים ועלים שהזכיר בצורתו את פרי הרימון ומכאן דבק השם – "רימונים של ספר תורה".

איש באמת אינו יודע מתי ולמה בחרו דווקא בפרי הרימון כשם לכיסוי הדקורטיבי המעטר את ספר התורה,  אך יש המאמינים כי אחת מהאפשרויות הבאות היא הסיבה הנכונה:

אפשרות ראשונה היא שהשם רימון ניתן מפני שברימון יש 613 גרגרים – מספר הזהה למספר המצוות בתורה.

אפשרות שניה טוענת כי מקור השם רימונים לספר תורה נובע ממספר הפעמים הרב בהם הוזכר הרימון בתורה כסמל לפריון ופוריות.

אפשרות שלישית טוענת כי מקור השם ברימונים שעיטרו את הכלים ואת הקירות בבית המקדש כפי שמתואר בספר מלכים א', פרק ז', פסוק מ"ב: "אֶת-הָרִמֹּנִים אַרְבַּע מֵאוֹת, לִשְׁתֵּי הַשְּׂבָכוֹת–שְׁנֵי-טוּרִים רִמֹּנִים, לַשְּׂבָכָה הָאֶחָת, לְכַסּוֹת אֶת-שְׁתֵּי גֻּלּוֹת הַכֹּתָרֹת, אֲשֶׁר עַל-פְּנֵי הָעַמּוּדִים."

 

רימונים לספר תורה בקהילות יהודיות מסביב לעולם

למעשה הרימונים הראשונים תועדו במאה ה- 15 לספירה והם היו עשויים מעץ או מתכת, כגון פליז או כסף ועיצובם השתנה בהתאם למיקום הגאוגרפי ולהשפעות האמנותיות שחוותה הקהילה היהודית באזור בו נמצאה.

ככל שהקהילות היהודיות התרחבו והתפשטו ברחבי אירופה והמזרח התיכון, כך החל עיצוב רימונים לספר תורה להתפתח ולהשתכלל.

כך למשל, רימונים ממזרח אירופה בתקופת הבארוק עוטרו בפרחים, רימונים בגרמניה בתחילת המאה ה – 19 עוטרו בפעמונים וצלצלים, בעוד שרימונים מצפון אפריקה בסוף המאה ה – 19 עוטרו בצורות גאומטריות.

כיום ניתן למצוא רימונים עתיקים לספר תורה שקושטו ועוטרו באמצעות חריטות מיוחדות, בעיצובים שהתבססו על דפוסי אדריכלות שונים ובדמויות ואיורים מעולם החי.

אחד מהעיטורים הנפוצים ביותר לרימונים לספר תורה הוא כמובן אריות ונשרים שהיו סמל לכוח והגנה. יש המניחים כי עיטור היה נפוץ בשימוש בגלל הפסוק "שָׁאוּל וִיהוֹנָתָן הַנֶּאֱהָבִים וְהַנְּעִימִם בְּחַיֵּיהֶם וּבְמוֹתָם לֹא נִפְרָדוּ מִנְּשָׁרִים קַלּוּ מֵאֲרָיוֹת גָּבֵרוּ" המופיע בספר שמואל ב׳, פרק א, פסוק כג'.

 

מחירי רימוני ספרי תורה עתיקים

מחיר הרימונים העתיקים משתנה במידה רבה בהתאם לגורמים כגון גיל, נדירות, החומרים מהם הם עשויים וכמובן גם המשמעות ההיסטורית הטמונה בהם. בדרך כלל, רימונים מכסף או זהב עתיקים בעלי עיצובים מורכבים או עם ערך היסטורי יכולים להיות יקרים מאוד, הנעים בין אלפי לעשרות אלפי דולרים.

בארצות הברית, בעיר בוסטון עומדים לתצוגה זוג רימונים לספר תורה משנת 1729 שיוצרו על ידי אברהם לופז דה אוליביירה ( 1657-1750 ), שהיה ככל הנראה צורף הכסף היהודי הראשון שעבד באנגליה. הרימונים נרכשו במכירה פומבית בעלות של חצי מיליון דולר בשיתוף בין המוזיאון ליהדות ובין המוזיאון לאמנות בבוסטון ( FMA ).

 

הערכת רימונים לספר תורה למכירה

הערכת רימונים לספר תורה למכירה מתבצעת על ידי בחינת צמד הרימונים בהתאם ל – 5 קריטריונים עיקריים:

  1. השנה בה נוצרו הרימונים
  2. החומר ממנו עשויים הרימונים
  3. הסיפור מאחורי הרימונים – מחירם יעלה במידה ויש קשר לאירוע חשוב או אישיות מפורסמת
  4. נדירות הרימונים – ככל שיוצרו יותר רימונים בצורה הזו, כך ערכם יהיה נמוך יותר
  5. זהות האמן שיצר את הרימונים – ככל שהאמן / צורף / יצרן מוכר וידוע יותר, כך ערכם של הרימונים עולה

 

איך יודעים שרימונים לספר תורה הם פריט שכדאי למכור?

לפני שמוכרים רימונים לספר תורה צריך קודם כל לוודא שאכן מדובר ברימונים אמיתיים ולא בזיוף. היות ויש כל כך הרבה רימונים לספר תורה מבוקשים שעשויים מכסף ( מתכת שקל לזייף ), נוצרו הרבה זיופים באיכות גבוהה מאוד שלמעשה לא שווים דבר.

לכן, אם אתם רוצים להעמיד רימונים לספר תורה למכירה, אחנו ממליצים להביא אותו אל "אוצרות מהבית" לבדיקה והערכת שווי ראשונית. כמובן, שהפגישה נעשית ללא מחויבות מצידכם. במידה ונגלה כי אכן יש בידיכם "אוצרות מהבית", נשמח להעניק לכם הצעת מחיר מדויקת ומקצועית המבוססת על ידע רחב וניסיון של שנים בהערכת רימונים לספר תורה בכלל וחפצי יודאיקה בפרט.

אם תחליטו למכור לנו את האוצר שבידיכם, צרו אתנו קשר ונעניק תמורתו תשלום ראוי והוגן המשקף את המקצועיות שלנו, האמינות שלנו והיחס האישי והאדיב שמקבלים כל לקוחותינו.

 

שאלות ותשובות בנושא רימונים לספר תורה

האם אפשר לקבל הערכת שווי לרימונים לספר תורה בלי להגיע אליכם?

בהחלט. חברת "אוצרות מהבית" מעניקה שירותי הערכה וקנייה בכל רחבי הארץ. אם אתם לא גרים באזור השרון ולא יכולים להגיע אל משרדי החברה ברעננה, תוכלו לשלוח לנו תמונה של הרימונים בוואטסאפ ואנחנו נחזיר לכם תשובה עם הערכת מחיר משוערת. 

למה משוערת? כי למרות שתמונה שווה אלף מילים, היא לא מאפשרת לנו לבחון את החפץ מכל צדדיו ולהעריך אותו בצורה הטובה ביותר, המקצועית ביותר והמדויקת ביותר. 

לכן, אם תרצו למכור לנו את הרימונים שבידיכם, תגיעו אלינו או שאנחנו נגיע אליכם.

כחברה ותיקה בתחומה, רן סגל והצוות המקצועי קונים תשמישי קדושה וחפצי יודאיקה וכל פריט בעל צביון יהודי שגילו עולה על 100 שנים. כך שאם קיבלתם ירושה מסבא או סבתא, קיים סיכוי גדול שמתחבאים שם "אוצרות מהבית" שכדי להעריך. 

תשמישי קדושה מבוקשים לקנייה הם תפילין, טליתות, גביעי קידוש, חנוכיות עתיקות, פמוטים, סביבונים, ציורים ורישומים בעלי אופי יהודי דתי ועוד. 

אם יש בידיכם פרטי יודאיקה או תשמישי קדושה שאתם רוצים למכור, אבל אתם לא יודעים כמה הוא שווה, הביאו אותו אלינו נעריך אותו ללא כל התחייבות מצידכם.

לאחר שנסכם את המחיר בו שני הצדדים יוכלו ללחוץ ידיים ולחייך, יועבר התשלום במזומן או באמצעות העברה בנקאית. 

אהבתם? שתפו עם חברים
WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
רן סגל שמאי

רן סגל, שמאי אומנות ועתיקות, המאמין שכל דור חייב לשמר את ההיסטוריה ואת התרבות של העבר, למען העתיד. את האהבה שלו למדינת ישראל, למסורת היהודית ולתרבות הישראלית הוא הפך למקצוע בו הוא הופך מדי יום פריטים וחפצים שונים ל"אוצרות מהבית"

מאמרים נוספים

דרך אמנות יהודית ניתן ללמוד רבות על ההיסטוריה הארוכה והמורכבת של העם היהודי. מתקופות קדומות ועד ימינו, האמנות היהודית כוללת מגוון רחב של פסלים, ציורים,

ציורי היודאיקה הם אמנות ייחודית ועשירה, ששזורה עמוק במורשת היהודית ומציגה את הערכים והמסורות המקודשים של הדת והתרבות היהודית. בעולם הגלובאלי של היום, הם ממשיכים

חגיגות חנוכה הן ימים מלאים באור ושמחה, בה כל המשפחה מתאגדת ומתכנסת יחד סביב לחנוכייה ושרה שירי חג. כיום ברוב הבתים יש חנוכיות שעוברות במשפחה

מאז ניתנו לוחות הברית לבני ישראל במדבר, חל עליהם איסור לא לצייר או לפסל את דמותו של האל. אך לא חל איסור על ציור או

יש לכם עתיקות שאתם רוצים למכור?

שלחנו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.

ניתן להוסיף תמונה של המוצר (אופציונלי)