שטרות ומטבעות אמריקאים ששווים הרבה כסף 

טסתם פעם לארצות הברית וחזרתם עם כסף קטן הביתה? מתכננים נסיעה לארצות הברית? כדאי לכם לשים לב למטבעות ולשטרות בהם אתם משתמשים. קיים סיכוי שאחד מהם שווה הרבה מאוד כסף! במאמר הזה נספר לכם על 4 מטבעות ושטר אמריקאי אחד שעדיין נמצאים בשימוש ויכולים להיות שווים הרבה כסף.

 

1.

סנט פוג'יו– The Fugio cent

מטבע הסנט פוג'יו ( לעיתים נקרא גם פני פוג'יו ) הוא מטבע עשוי נחושת שאושר על ידי הקונגרס בשנת 1787, לאחר המהפכה האמריקאית. כחלק מהניסיון ליצור מערכת מטבעות אחידה עבור ארצות הברית שהוקמה, הוטבעו ממנו 398,577 יחידות.

העיצוב שלו משקף את רוח האחדות והחדשנות של דור המייסדים.

בצידו הקדמי של המטבע רואים שמש זורחת מעל שעון שמש עם הכיתוב "FUGIO" (כלומר "אני בורח" או "אני טס") המזמן לכולנו כי הזמן עובר מהר. מתחת לשעון החול מוטבע המשפט "MIND YOUR BUSINESS" כהמלצה לאנשים לשים לב עם מי הם עושים עסקים, שונה לחלוטין מהפירוש של המשפט הזה בימינו.

בצידו האחורי הוטבעו 13 טבעות המחוברות זו לזו בשרשרת והן מייצגות את 13 המושבות המקוריות. בתוך הטבעות מוטבע המשפט – ""WE ARE ONE המדגיש את האחדות שנוצרה בין המושבות.

בינואר 2022 נמכר מטבע סנט פוג'יו ביותר מ – 1500$ וגם כיום הוא הוא נחשב לפריט נדיר ובעל ערך לאספנים והיסטוריונים.

 

2. מטבע רבע דולר משנת 2005 ממדינת קנזס עם הטבעה שגויה – In God We Rust

המשפט המוכר "In God We Trust" מוטבע על כל מטבע ומודפס על כל שטר בארצות הברית. אך במקרים מסוימים בהם מכונת ההטבעה לא תקינה ונוצרת תקלה, מתקבל מטבע או שטר מיוחד ומאוד מבוקש על ידי אספנים.

הייחודיות של מטבע רבע הדולר טמונה בהטבעה השגויה של המשפט, כך שה – T במילה Trust אינה מופיעה. למעשה, המשפט המופיע על המטבע הוא rust" In God We". יש האומרים כי הצטברות של גריז במכונת ההטבעה חסמה את האות  Tולכן היא לא הוטבעה כמו שצריך.

מטבע זה עדיין נמצא בשימוש וערכו יכול להגיע גם ל – 100% ליחידה, בהתאם למצבו כמובן.

 

3. פני משנת 1983 עם הטבעה כפולה וללא ציון המדינה בה הוטבע

בשנת 1983 הוטבעו למעלה מ – 7 מיליון מטבעות פני עם דמותו של הנשיא לינקולן. אלא שב – 5,000 מטבעות לערך נפלו 2 טעויות במהלך ההטבעה.

הטעות הראשונה נפלה בצד הקידמי של המטבע ולמעשה לא הוטבעה האות הראשונה של המדינה בה הוטבע המטבע.

הטעות השנייה נפלה בצידו האחורי של המטבע, כשהמכונה הטביעה פעמיים את אותה התבנית על אותו המטבע. כך שניתן לראות 2 הטבעות במרחק של מילימטרים בודדים המעניקים אשליה כי מדובר בתמונה כפולה.

ערכו של מטבע כזה יכול להגיע ל – 7,000$.

 

4. שטר אמריקאי בעל ערך נקוב של 2$

לשטר זה יש אמנם ערך נקוב של 2$, אך למעשה ערכו האספני יכול להגיע עד 5,000$. בצידו הקדמי, דיוקנו של תומס ג'פרסון, אחד מאבותיה המייסדים של ארצות הברית. בצידו האחורי של השטר, איור המתאר את החתימה על מגילת העצמאות של ארצות הברית.

בקרב הציבור האמריקאי השימוש בשטר הזה נקשר במתן שוחד ובפעילות לא חוקית ולכן פחות נעשה בו שימוש. יחד עם זאת הוא עדיין נמצא במחזור וקיים סיכוי להיתקל בו.

לשטרות הישנים יותר, בין השנים 1862 ל – 1917, יש חותם בצבע אדום, חום או כחול. שטרות אלה מוערכים כיום ב – 1000$.

אם יש לכם מטבעות ושטרות אמריקאים חדשים או ישנים ואתם רוצים לדעתם כמה הם שווים, תוכלו ליצור איתנו קשר. נשמח לתת לכם הצעת מחיר הוגנת וראויה ללא כל התחייבות מצידכם.

 

שאלות ותשובות בנושא שטרות ומטבעות אמריקאים ששווים הרבה כסף

מה המטבע האמריקאי הכי יקר שנמכר אי פעם?

המטבע היקר ביותר בעולם הוא ללא ספק מטבע אמריקאי משנת 1933, הנקרא "הנשר הכפול". זהו מטבע אחד ויחיד מסוגו ומאחוריו עומד סיפור הקשור לתקופה ייחודית בתולדות ארצות הברית, תקופת הבהלה לזהב. 

בתקופה זו החליטה הממשלה להלאים את הזהב מהאזרחים ולהתיך אותו על מנת ליצור מטבעות זהב בעלי ערך נקוב של 20 דולר. בסופו של דבר ההחלטה לא יצאה לפועל כמתוכנן והוחלט על הפסקת ייצור של מטבעות זהב לשימוש הציבור.

אלא שבעוד שכל מטבעות הנשר הכפול הותכו, אחד מהם הצליח לחמוק מתנור ההיתוך בדרך לא ברורה והפך למטבע היחיד שיכול להיות בבעלות הציבור על פי חוק. כמובן שייחודיות זו הפכה אותו לפריט מבוקש ביותר בקרב אספני מטבעות וחובבי נומיסמטיקה. 

בשנת 2021, נמכר הנשר הכפול 1933, במחיר לא יאמן של 18.9 מיליון דולר. 

מטבעות ושטרות אמריקאים ישנים ( וגם מטבעות ושטרות ישראליים ) נוהגים להעריך על פי תורת הנומיסמטיקה מגדירה קריטריונים מאוד מדויקים להערכת שווי של מטבעות ישנים למכירה: 

  • סוג המתכת ממנה עשוי המטבע
  • גילו של המטבע או של השטר
  • שחיקת המטבע או השטר
  • ארץ המוצא של המטבע או השטר
  • הדמות המוטבעת על המטבע או השטר
  • איכות ההטבעה על המטבע או השטר ( תקינה או תקולה ) 
  • הקשר ההיסטורי למקום, לאירוע או לאישיות 
  • נדירות

הערך הנקוב הוא הערך המופיע על המטבע או על השטר, לדוגמא 5 דולר, 10 פני או סנט אחד. לעומת זאת, הערך האספני מגלם את ערכו של המטבע או השטר בהתחשב במספר קריטריונים כגון נדירות, שנת ייצור, טעויות בהדפסה או בהטבעה ועוד. 

ישנם 3 גורמים המשפיעים על ערכו האספני של שטר אמריקאי: מספר סידורי יפה – ככל שהמספר הסידורי מכיל סדרת סדרות יפה כך הוא שווה יותר. למשל, מספר סידורי הכולל המורכב כולו מספרה אחת בלבד או מספר סידורי שעולה או יורד לפי סדר המספרים.  מספר סידורי נמוך – ככל שהמספר הסידורי נמוך יותר וכולל יותר פעמים את הספרה 0, כך השטר יהיה שווה יותר.  טעות בהדפסה – הדפסת שטרות נעשית על ידי מוכנות וגם הן טועות לפעמים. לכן, כל טעות בהדפסה שווה לבעלי השטר הרבה כסף. כך למשל, שטר בערך ערך נקוב של 20$ הוטבע כשעליו מדבקה יצרן בננות מוכר הנקרא דל מונטה. למדבקה צבעי לבן, אדום, ירוק וצהוב. היות והוא אחד, יחיד ומיוחד הוא נחשב כאחד מהשטרות המבוקשים בקרב אספנים. ערכו האספני מוערך ב – 60,000$. 
אהבתם? שתפו עם חברים
WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
רן סגל שמאי

רן סגל, שמאי אומנות ועתיקות, המאמין שכל דור חייב לשמר את ההיסטוריה ואת התרבות של העבר, למען העתיד. את האהבה שלו למדינת ישראל, למסורת היהודית ולתרבות הישראלית הוא הפך למקצוע בו הוא הופך מדי יום פריטים וחפצים שונים ל"אוצרות מהבית"

מאמרים נוספים

ככל שהתפתח המסחר ונוצר סחר חליפין משמעותי בין אפריקה, אסיה אירופה והמזרח הרחוק, הבינו בני האדם כי לא ניתן עוד להשתמש בחרוזים, צדפים, אבנים טובות

ארון הבגדים של סבתא, מזוודה שנשכחה בבוידם, מעטפה מהבר מצווה שלא נפתחה מעולם – בכל אחד מהם יכולים להסתתר שטרות ישנים שעלולים להיות שווים הרבה

מאז שהכסף הפך להיות כסף וירטואלי המשמיע ביפ לאחר כל עסקה שנעשתה, מעטים האנשים שהולכים עם מטבעות מרשרשים בכיסים. השימוש במטבעות ובשטרות הולך ומצטמצם, דבר

יש לכם עתיקות שאתם רוצים למכור?

שלחנו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.

ניתן להוסיף תמונה של המוצר (אופציונלי)