שטרות ישנים

ארון הבגדים של סבתא, מזוודה שנשכחה בבוידם, מעטפה מהבר מצווה שלא נפתחה מעולם – בכל אחד מהם יכולים להסתתר שטרות ישנים שעלולים להיות שווים הרבה מאוד כסף. במאמר הזה נסביר מהם שטרות ישנים ומה חשוב לדעת כשרוצים למכור אותם או להפוך אותם לאוסף ייחודי.

 

שטרות בישראל, היסטוריה בקצרה 

ב- 1 לינואר 1986 נפל דבר בישראל. הממשלה החליטה להוציא לפועל את  תוכנית הייצוב הכלכלית על מנת להתמודד עם האינפלציה הגואה. במסגרת התוכנית הוחלף ערכו של השקל בשקל חדש וכך 1000 שקלים הפכו בין לילה ל – 1 שקל חדש בלבד. 

על מנת לעזור לציבור להתרגל לשינוי, הוחלט כי השקל החדש יזכה למראה חדש וכך עוצבו מטבעות חדשים ושטרות חדשים הנקראים סדרה א'.  

ערך השטר ( סדרה א' ) צבע השטר הדמות המופיעה על השטר
1 ₪  ירוק הרמב"ם 
5 ₪  כחול לוי אשכול 
10 ₪  צהוב גולדה מאיר
20 ₪ אפור כהה משה שרת
50 ₪ סגול ש"י עגנון
100 ₪ חום יצחק בן צבי
200 ₪ אדום זלמן שזר 

 

כ – 12 שנים לאחר מכן, ב – 1998, בנק ישראל החליט על ביטול השימוש ב- 3 שטרות ( 1 שקל חדש, 5 שקלים חדשים ו – 10 שקלים חדשים ) ובינואר 1999 הנפיק את סדרה ב' הכוללת 4 שטרות חדשים. 

בנוסף, הוחלט על הוספת הטבעה מיוחדת בפינת השטר שתסייע לכבדי ראייה להבדיל בין השטרות השונים. 

ערך השטר ( סדרה ב' ) צבע השטר הדמות המופיעה על השטר
20 ₪ ירוק עם פינות בצבע אדום  משה שרת
50 ₪ סגול עם פינות בצבע כתום ש"י עגנון
100 ₪ חום עם פינות בצבע כחול יצחק בן צבי
200 ₪ אדום עם פינות בצבע ירוק זלמן שזר 

 

בדצמבר 2009, שוב הוחלט על הנפקת שטרות חדשים עם דמותם של יוצרים ויוצרות ישראלים ששיריהם וסיפוריהם מהווים אבני יסוד בתרבות הישראלית. שטרות אלה נקראו כמובן סדרה ג'.

ערך השטר ( סדרה ג' ) צבע השטר הדמות המופיעה על השטר
20 ₪ אדום  רחל
50 ₪ ירוק שאול טשרניחובסקי
100 ₪ צהוב / כתום לאה גולדברג
200 ₪ כחול נתן אלתרמן

 

החלפת שטרות ישנים בבנק ישראל 

בכל פעם שבנק ישראל הודיע על החלפת סדרת שטרות קיימת בסדרה חדשה, התבקש הציבור הרחב להחליף את השטרות בבנק בו הוא מנהל את חשבונו. לרוב תקופת ההחלפה נמשכת כשנה וחצי על מנת לאפשר לכל השטרות הישנים הנמצאים בידי הציבור לצאת משימוש. 

אם מצאתם בארון של סבתא או במזוודה בבוידם שטרות מסדרה ב' ותרצו להחליף אותם לשטרות מסדרה ג', תאלצו לקבוע תור בבנק ישראל ולהגיע לירושלים לפגישה מיוחדת בה יוחלפו השטרות.

חשוב לדעת כי בנק ישראל היתווה 3 תנאים להחלפת שטרות ישנים:

  1. חייבים לזמן תור לפגישה. ללא זימון תור לא ניתן להיכנס. הזימון נעשה באתר בנק ישראל באמצעות מערכת אוטומטית להזמנת תורים. 
  2. הפריטה מוגבלת ללקוח חדש בכל חודש קלנדרי.
  3. סכום ההחלפה לא יעלה על 5,000 ₪. 

 

שטרות ישנים שווים לכם כסף

היות ובנק ישראל כבר החליף את רוב השטרות מסדרה א' וב', הרי שהשטרות שעדיין נמצאים בשימוש עלולים להיות שווים הרבה יותר מהערך הנקוב עליהם ולכן מומלץ לפנות אלינו ולבצע הערכת שווי לשטרות ישנים. 

איך יודעים כמה שווה שטר ישן?

כשאנחנו מעריכים שטרות ישנים, אנחנו מקפידים לבדוק 5 גורמים המשפיעים על ערך השטר:

  1. נדירות השטר – ככל שהשטר הישן נדיר יותר, כך הוא שווה יותר. זה אגב נכון לכל אוסף בכל נושא. 
  2. מצב השטר – ככל שהשטר נשמר שלם יותר, ללא קרעים וקפלים, ללא כתמים ולכלוך כך ערכו יהיה גבוה יותר. גם איכות ההדפסה וצבעי השטר משפיעים על ערכו.
  3. גיל השטר – ככל שהשטרות ישנים יותר כך הם יהיו שווים יותר כסף. 
  4. חשיבות היסטורית – במידה ולשטר הישן יש חשיבות היסטורית או קשר לאירוע מיוחד כך ערכו עולה. לדוגמא, על 1,800,000 מיליון שטרות מסדרה ב' הודפס המשפט "שישים שנה למדינת ישראל" בצבע אדום בגב השטר. שטרות אלה יהיו שווים יותר משטרות אחרים מאותה הסדרה. 
  5. שגיאות הדפסה על השטר – שגיאות אלה הופכות את סדרת השטרות למיוחדים ולכן הם נחשבים בעלי ערך גבוה יותר. בין שגיאות ההדפסה הנפוצות אפשר למצוא הדפסות כפולות או הדפסות חסרות. 

 

שטרות ישנים טרום הקמת המדינה

טרום הקמת המדינה פעם בארץ בנק אנגלו פלשתינה בע"מ, השתמשו בשטרות ומטבעות שהונפקו על ידי הבנק. היות והמנדט טרם הסתיים לא ניתן היה להדפיס על השטרות ולהטביע על המטבעות את שמה של מדינה ישראל ולכן נכתב עליהם "לירה ארץ ישראלית" שהפכה למטבע המנדטורי. 

באוגוסט 1948, לאחר הכרזת המדינה, השימוש בשטרות הפך חוקי והם הוכנסו למחזור. 

על השטרות הוטבע ערך השטר ושמו כמספר בשלוש שפות: עברית, אנגלית וערבית. על השטרות התנוססו חתימותיהם של אליעזר הופיין יו"ר מועצת המנהלים של בנק אנגלו פלשתינה בע"מ ושל אהרון ברט, מנכ"ל בנק אנגלו פלשתינה בע"מ. 

ערך השטר  צבע השטר
500 מיל  אפור / ורוד 
1 לירה א"י תכלת ירקרק
5 לירות א"י חום
10 לירות א"י  אדום
50 לירות א"י סגול

 

בשנת 1951, התמזגה פעילותו של בנק אנגלו פלשתינה בע"מ עם חברה ישראלית שנקרא בנק לאומי לישראל, המוכר לנו כיום כבנק לאומי. 

 

איפה מוצאים שטרות ישנים?

אנשים רבים מחפשים שטרות ישנים בשווקי יד שנייה, אתרי מכירות והחלפות המתמחים באספנות שטרות ומטבעות, קבוצות החלפות ברשתות החברתיות, מכירות פומביות, קניית ירושות ועוד. 

 

איך מעריכים שטרות ישנים?

לחברת "אוצרות מהבית" ניסיון של שנים בהערכת שווי של שטרות ישנים בהצלחה רבה ולשביעות רצונם של הלקוחות. מלבד הידע שצברנו עם השנים, אנחנו נעזרים בתורת הנומיסמטיקה העוסקת בהיסטוריה של הכסף מבחינה גיאוגרפית, פוליטית, מדינית, חברתית ועוד על מנת להבין מה ערכו של כל שטר או מטבע ישן. כל אלה עוזרים לנו להבין האם השטרות הישנים הם שטרות בעלי ערך רב, או זיכרון חביב מהעבר. 

 

איך שומרים על שטרות ישנים?

היות והשטרות הישנים הודפסו על נייר הרגיש ללחות ולשינויי טמפרטורה, מומלץ לשמור את השטרות באלבום מיוחד המחולק לכיסים, ממש כמו אלבום של אספני בולים. אלבומים לאספני שטרות ישנים אפשר למצוא בחנויות המתמחות בענתיקות ואספנות ובחנויות לציוד משרדי. 

עוד מומלץ לא לגעת בשטרות ישנים עם ידיים חשופות שכן השומן בקצות האצבעות עלול להשאיר כתמים על השטר עצמו ולגרום להורדת ערכו. אספני שטרות ישנים מנוסים נעזרים בכפפות מיוחדות על מנת לאחוז בשטרות מבלי לפגום בהם. 

 

לסיכום 

אם הזדמנו לידיכם שטרות ישנים, חכו רגע לפני שאתם משליכים אותם אל הפח. מומלץ לבצע הערכת שווי לשטר ישן, קיים סיכוי גדול שתופתעו לגלות שהוא שווה הרבה כסף. כמובן, שככל שהשטר ישן יותר ומצבו טוב יותר, כך שוויו יהיה גבוהה יותר. 

אם יש לכם שטרות ישנים, אנחנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ולבדוק את שווי השטרות הישנים תוך מקצועיות ויסודיות רבה. 

נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה

אהבתם? שתפו עם חברים
WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
רן סגל שמאי

רן סגל, שמאי אומנות ועתיקות, המאמין שכל דור חייב לשמר את ההיסטוריה ואת התרבות של העבר, למען העתיד. את האהבה שלו למדינת ישראל, למסורת היהודית ולתרבות הישראלית הוא הפך למקצוע בו הוא הופך מדי יום פריטים וחפצים שונים ל"אוצרות מהבית"

מאמרים נוספים

טסתם פעם לארצות הברית וחזרתם עם כסף קטן הביתה? מתכננים נסיעה לארצות הברית? כדאי לכם לשים לב למטבעות ולשטרות בהם אתם משתמשים. קיים סיכוי שאחד

ככל שהתפתח המסחר ונוצר סחר חליפין משמעותי בין אפריקה, אסיה אירופה והמזרח הרחוק, הבינו בני האדם כי לא ניתן עוד להשתמש בחרוזים, צדפים, אבנים טובות

מאז שהכסף הפך להיות כסף וירטואלי המשמיע ביפ לאחר כל עסקה שנעשתה, מעטים האנשים שהולכים עם מטבעות מרשרשים בכיסים. השימוש במטבעות ובשטרות הולך ומצטמצם, דבר

יש לכם עתיקות שאתם רוצים למכור?

שלחנו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.

ניתן להוסיף תמונה של המוצר (אופציונלי)