תכשיטים עתיקים

תכשיטים עתיקים לרוב עוברים מדור לדור, אך היות ששינויים חברתיים וטרנדיים אופנתיים קובעים את צו השעה רבים מהם פשוט נשארים עמוק בתוך המגירה. מעטים האנשים אשר עונדים תכשיטים עתיקים באופן יומי יומי והסיבה פשוטה – הם לא רוצים לפגום בערך או בנראות של התכשיטים האלה.

כיום, מוטב למכור תכשיטים עתיקים ולהשתמש בכסף להגשמת חלום או שניים. במאמר זה נדון בהרחבה בנושא מכירת תכשיטים עתיקים.

 

איך יודעים אם התכשיט שלי הוא תכשיט עתיק?

יש מספר דרכים עיקריות לזהות ולאמת האם תכשיט הוא אכן תכשיט עתיק ולא חיקוי או זיוף:

 1. סגנון ועיצוב – מומחים בתכשיטים עתיקים מכירים את הסגנונות, הטכניקות והמוטיבים האופייניים לתקופות ותרבויות שונות. הם יכולים לזהות על פי העיצוב והגימור הכללי האם מדובר בתכשיט עתיק או בחיקוי.
 2. חומרי הגלם – בתכשיטים עתיקים נעשה שימוש בחומרים מסוימים שהיו זמינים באותה תקופה, כמו סוגים מסוימים של זהב, כסף, ברונזה, אבני חן וצבעי אמייל. חלק מהחומרים האלה לא נמצאים בשימוש כיום.
 3. חלודה וסימני שחיקה – על תכשיטים עתיקים אמיתיים יופיעו באופן טבעי סימני שחיקה, שריטות, משקעים ופטינה (שכבת חלודה) שלא ניתן לחקות בקלות. חוקרים בודקים את אותנטיות הפטינה והשחיקה.
 4. תיעוד היסטורי – במקרים רבים קיים תיעוד היסטורי המוכיח את גיל התכשיט ומקורו – תעודת רכישה, רשימות אוספים עתיקים, צילומים ותיעוד מוזאוני. תעודות אלה, במידה ונשמרו במצב כללי טוב, מעלות את ערכו של התכשיט העתיק.
 5. בדיקות מדעיות – המקפידים ממש על תיארוך תכשיטים עתיקים באמצעות בדיקות מעבדה יכולים לשלוח את התכשיט לבדיקות בדיקת פחמן רדיואקטיבי ( תיארוך פחמן 14 ) כשהתשובה מגיעה תוך 3 עד 10 שבועות. כמובן שמדובר בבדיקה הכרוכה בתשלום ולכן יש אנשים המעדיפים למכור תכשיטים עתיקים ולקבל הערכת שווי מקצועית מחברה אמינה לקניית תכשיטים כמו חברת "אוצרות מהבית".
 6. מקור ומוצא – ככל שידוע המקום בו נוצר התכשיט וממנו התגלגל לידי בעליו, כך קל יותר לאמת את גילו. תכשיטים ממקור לא ידוע עלולים לעורר חשד לזיוף.

 

מה ההבדל בין תכשיטים עתיקים ובין תכשיטים ישנים?

ההבדל המרכזי בין השניים טמון בגילם ובחשיבותם ההיסטורית:

תכשיטים ישנים תכשיטים עתיקים
גיל התכשיט גיל מוערך בן 75 שנים גיל מוערך בן 150 שנים לפחות

 

חומרי הגלם זהב, ציפוי זהב, כסף, אבני חן, יהלומים, פנינים זהב, כסף, אבני חן, פנינים, ברונזה, יהלומים, אמייל
ייצור ואיכות המוני, ניתן למצוא הרבה תכשיטים באותו הסגנון, ייצור במפעל. אחד במינו, נדיר למצוא שני תכשיטים זהים באותו הסגנון, ייצור על ידי עבודת יד של צורפים ואמנים.
איכות התכשיט איכות בינונית גבוהה. הקפדה על כל פרט ופרט, איכות גבוהה מאוד.
ערך מוסף ערכם יעלה ככל שהם יקושרו לאירועים גדולים ולדמויות מוכרות. ערכם יעלה ככל שהם יקושרו לאירועים היסטוריים ולדמויות מוכרות.

 

סוגי תכשיטים עתיקים

למרות שרובנו חושבים על שרשרת, טבעת או צמיד כדוגמה לתכשיט עתיק, למעשה קיימים תכשיטים עתיקים נוספים שנשמח להעריך עבורכם ואף לקנות מכם:

 • שעוני כיס – עד לפני כ – 100 שנים, שעוני כיס היו פריט דקורטיבי נחשב וייחודי. שעוני כיס היו סמל סטטוס לגברים ולנשים והם היו עשויים מתכות יקרות ואף שובצו עם אבני חן יקרות.
 • סיכות ראש וסיכות דש – היו פריט אופנתי מבוקש באירופה. שובצו בהן יהלומים ואבני חן ומיטב האליטה החברתית נהגה לענוד אותן.
 • תשמישי קדושה עתיקים – מהווים גם כן פריט מבוקש בקרב אספנים ורוכשי ענתיקות.

 

למה כדאי למכור תכשיטים עתיקים?

ישנן סיבות שונות למכירת תכשיטים עתיקים ביניהן הצורך המיידי בכסף נזיל, חוסר שימוש או קשר רגשי המעלה זיכרונות לא נעימים שמוטב להשאיר מאחור. לכן, במקום שיעלו אבק במגירה ולא יעשה בהם שימוש יש רבים המעדיפים למכור תכשיטים עתיקים ולקבל תמורתם כסף שיופנה למטרות אחרות, שימושיות יותר.

 

איך מקבלים הצעת מחיר על תכשיטים עתיקים?

בחברת "אוצרות מהבית" מייעלים את תהליך המכירה של תכשיטים עתיקים. כל מה שצריך לעשות על מנת לקבל הצעת מחיר עבור מכירת תכשיטים עתיקים, הוא לשלוח לוואטסאפ שלנו או למייל תמונה של התכשיט שתרצו למכור.

אנחנו נעשה הערכת שווי ראשונית וניתן לכם הצעת מחיר התחלתית. במידה ותרצו למכור לנו את התכשיט שלכם, תתבקשו להגיע אל משרדי החברה ושם נבחן לעומק את התכשיט ונבין האם הצעת המחיר שלנו הייתה נכונה או שיש לבצע התאמה.

במידה ותחליטו למכור לנו את התכשיט העתיק שלכם, נשלם תמורתו במזומן או באמצעות העברה בנקאית.

עד היום רן סגל וצוות "אוצרות מבית" ביצעו עשרות הערכות מחיר לתכשיטי זהב, חפצי זהב ועתיקות נוספות והכל לשביעות רצונו של המוכר.

 

שאלות ותשובות בנושא תכשיטים עתיקים

האם אתם קונים גם ענתיקות אחרות?

בהחלט. כחברה ותיקה בתחומה, רן סגל והצוות המקצועי של "אוצרות מבית" קונים חפצי ישראליאנה, תמונות, מדליות, מטבעות ושטרות ועוד. כך שאם קיבלתם ירושה מסבא או סבתא, קיים סיכוי גדול שמתחבאים שם "אוצרות מהבית" שכדי להביא אל רן לקבלת הערכה ללא התחייבות מצידכם. 

בעבר נהגו לשבץ אבני חן בתכשיטים עתיקים על מנת להעצים את יופייה של בעלת התכשיט ולהראות את עושרו של בעלה. בין אבני החן שהיו נפוצות בשיבוץ תכשיטים עתיקים אפשר למצוא 3 אבני חן יוקרתיות במיוחד: 

 1. אבן ספיר (Sapphire  ) – זוהי אבן חן המסמלת חוכמה, נאמנות ואצילות. כאבן חן היא מוכרת בעיקר בזכות בצעה הכחול עמוק, אך ניתן מצוא אבני ספיר גם בצבעי ורוד, צהוב, ירוק, סגול, כתום, ועוד. 

 2. אבן אזמרגד (  – ( Emeraldשמה של אבן זו נקשר עם יכולות ריפוי, נאמנות ושפע. היא אהובה במיוחד בזכות צבע הירוק המרהיב. היא נחשבת לאבן חן הנוטה להישבר ולהיסדק בקלות, לכן יש לנהוג בתכשיטים בהם היא משובצת בזהירות יתרה על מנת שלא לפגום בתכשיט ולהוריד מערכו. בדומה ליהלום, גם האזמרגד בעלת ערך גבוה יותר אם היא הצבע שלה בהיר יותר. 

 3. אבן סיטרין ( Citrine ) – לאבן זו גוון צהבהב כתמתם המזכיר לימון ( citrus ) ומכאן שמה. היות וניתן לייצר אותה באופן מלאכותי על ידי חימום של אבן חן הנקראת אמטיסט, ערכה נמוך יותר בהשוואה לאבני חן אחרות.

 

בית הערכה וקניית עתיקות "אוצרות מהבית" הוקם בשנת 2018 על ידי רן סגל, שמאי אומנות ועתיקות. מאז הקים את החברה, העריך וקנה רן עשרות תכשיטי זהב וכסף, אלפי פריטי אמנות,  חפצי יודאיקה ותשמישי קדושה, ענתיקות ועוד אוספים רבים.

שירותי הייעוץ וההערכה של "אוצרות מהבית" ניתנים ללא התחייבות או תשלום מצידכם כאשר מקצועיות, שירות לקוחות ויחס אישי תמיד מנחים אותנו בכל מפגש עם לקוחות. 

אהבתם? שתפו עם חברים
WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
רן סגל שמאי

רן סגל, שמאי אומנות ועתיקות, המאמין שכל דור חייב לשמר את ההיסטוריה ואת התרבות של העבר, למען העתיד. את האהבה שלו למדינת ישראל, למסורת היהודית ולתרבות הישראלית הוא הפך למקצוע בו הוא הופך מדי יום פריטים וחפצים שונים ל"אוצרות מהבית"

מאמרים נוספים

תכשיטים עתיקים הם חלון אל העבר. הם מספרים סיפורים משפחתיים שעברו מאם לבת ונותנים לנו הצצה אל תרבויות, מסורות והיסטוריה של תקופות שהיו ואינן. בין

יש לכם עתיקות שאתם רוצים למכור?

שלחנו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי.

ניתן להוסיף תמונה של המוצר (אופציונלי)